Aplikacja „Zaraz Jadę” dostępna dla osób niewidomych

Grafika z napisem Aplikacja „Zaraz Jadę” dostępna dla osób niewidomych

W sklepach App Store oraz Google Play, które są domyślnie zainstalowane na smartfonach z systemami iOS oraz Android, znajduje się już wiele tysięcy przydatnych aplikacji, które pomagają nam w wielu codziennych czynnościach m.in. w kontakcie z rodziną i znajomymi, pozwalają na szybkie sprawdzenie bieżącej pogody i najnowszych informacji, czy umożliwiają rozpoznanie tekstu ze zdjęcia.

Przydatną grupą programów są te, których główną funkcją jest możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy autobusów, tramwajów, trolejbusów lub innych pojazdów, zależnie od wybranego miasta w naszym kraju. Niestety do niedawna osoby niewidome oraz słabowidzące nie miały aplikacji takiego typu na iPhone, która w pełni dostosowana byłaby do obsługi z programem udźwiękawiającym.

Na szczęście od kilku tygodni na system iOS jest udostępniona aplikacja nosząca nazwę „Zaraz Jadę”, która jest dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku. W poniższym tekście opowiem, w jaki sposób udało się ją przystosować dla Voice Overa, jak można ją pobrać i co za nowości szykuje dla nas jej deweloper w najbliższych miesiącach.

Kilka lat temu, po zakończeniu rozwijania programu „GO2Stop” na system iOS, który służył do sprawdzania rozkładu jazdy, osoby korzystające z mowy na iPhone musiały szukać alternatywnej aplikacji. Niestety przez długi czas, najłatwiejszym sposobem na dowiedzenie się, o której godzinie przyjedzie nasz autobus, było umiejscowienie na ekranie głównym zakładki do strony internetowej https://www.m.rozkladzik.pl/. Jakiś czas później pojawił się program „Moovit”, który posiadał dużą liczbę funkcji, ale często kursor Voice Overa skakał po ekranie, a znalezienie interesującego nas połączenia było dość długie i problemowe. W App Store istnieje również aplikacja „myBus online”, która dobrze współpracuje z mową w iPhone, ale niestety nie posiada ona rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w Warszawie, więc nie mogłam z niej w pełni skorzystać.

Lepiej sytuacja wygląda na systemie Android, ponieważ jest tutaj kilka programów dostępnych dla osób korzystających z udźwiękowienia, a w tym znana z Symbianowych telefonów „mobileMPK”.

W grudniu 2020 roku, niewidomemu użytkownikowi systemu iOS, udało się nawiązać dobry kontakt z twórcą aplikacji „Zaraz Jadę” i porozmawiać o jej dostępności. W tamtym czasie z tego oprogramowania nie można było w ogóle korzystać z programem udźwiękawiającym. Po osobistym spotkaniu i kilku rozmowach, deweloper powiedział, że z chęcią pomoże osobom z dysfunkcją wzroku i przystosuje swoją aplikację do Voice Overa. Sam programista, pomimo tego, że był już trzy razy na konferencji WWDC, organizowanej przez Apple i miał tam do czynienia z tworzeniem dostępnych treści, to nie zdawał sobie sprawy, że osoby niewidome oraz słabowidzące mają potrzebę skorzystania z takiej aplikacji. Takie zaangażowanie i chęć przystosowania oprogramowania, jest dość niespotykane w naszym kraju, ponieważ większość takich rozmów z deweloperami, kończy się fiaskiem i tłumaczeniami, że dostępność, to droga sprawa i jest to trudne do zrobienia.

Jednak jak pokazuję przykład „Zaraz Jadę”, wystarczyły niecałe trzy miesiące, aby na światło dzienne wyszła nowa wersja oprogramowania na systemie iOS, całkowicie dostosowana dla programu udźwiękawiającego.

Aplikację „Zaraz Jadę” możemy pobrać w sklepie App Store.

W obecnej wersji program pozwala m.in. na sprawdzenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w Warszawie, podaje nam informację o najbliższych przystankach oraz liniach, które odjeżdżają z tego miejsca, a także pozwala rozejrzeć się w otaczających nas ulicach, za pomocą mapki. Możemy również ustawić sobie tzw. Ulubione linie, dzięki czemu, kiedy podejdziemy na przystanek, z którego odjeżdża kilkanaście numerów, to na samej górze będziemy mieli dostępną tą ulubioną linię, co pozwoli nam na szybkie sprawdzenie, kiedy podjedzie nasz autobus.

Deweloper nie spoczywa na samych laurach i już trwają pracę nad nowymi funkcjami „Zaraz Jadę”. Po pierwsze program ma być dostępny również na systemie Android, po drugie rozkład jazdy w tej aplikacji będzie można sprawdzać nie tylko w Warszawie, ale również w miastach, które posiadają odpowiedni standard danych. Co do nowych opcji, które mają się pojawić w najbliższych miesiącach, to według mnie warto jest czekać na funkcję, pozwalającą na układanie własnych tras, różnymi środkami komunikacji miejskiej, możliwość otrzymania powiadomienia od aplikacji, że zbliżamy się do naszego docelowego przystanku czy sprawdzenie czasu przejazdu pomiędzy konkretnymi przystankami.

Podsumowując powyższy tekst, muszę powiedzieć, że bardzo cieszę się z takiego dobrego kontaktu z programistą tej aplikacji, co nie zdarza się często w naszym kraju. Cały czas twórca oprogramowania, konsultuje się z osobami niewidomymi i słabowidzącymi, rozmawiając o tym, jakie nowe rozwiązania, powinny znaleźć się w następnych wersjach tego programu. Na sam koniec warto dodać, że deweloper jest gotów na wiele usprawnień dla osób korzystających z programu udźwiękawiającego, o czym może świadczyć to, że jeśli uruchomimy program z Voice Overem, to znika nam możliwość płatnego wykupienia niektórych funkcji, a zamiast tego mamy je od razu dostępne i możemy z nich bez problemu korzystać za darmo. Dlatego zachęcam Was do promowania tego programu wśród swoich znajomych i do wypróbowania jego wszystkich funkcji, a na pewno nie spóźnicie się już więcej na autobus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 25 = 30