W dzisiejszych czasach, używanie smartfonów, wyposażonych w ekran dotykowy, stało się dla nas czymś normalnym i zwyczajnym. Oznacza to, że większość z nas nie wyobraża sobie już korzystania z telefonu obsługiwanego za pomocą samych przycisków, tak jak to było jeszcze kilkanaście lat temu.
Smartfon posiada tak wiele funkcji, że może być porównywalny do małego komputera, a jego niewielki rozmiar, pozwala na jego swobodne przenoszenie w inne miejsca. Jednak nawet, gdy technologia poszła tak szybko do przodu, są w każdym społeczeństwie osoby, które nie nadążają za współczesnym rozwojem i nie potrafią się posługiwać zaawansowanymi urządzeniami.
Będąc ostatnio na jednej z konferencji dla osób niepełnosprawnych, miałam okazję przyjrzeć się bliżej telefonowi la osób niewidomych lub słabowidzących, który nazywa się BlindShell Classic. W poniższym tekście opiszę wygląd tego urządzenia, powiem jakie funkcje on posiada, ile trzeba za niego zapłacić, gdzie możemy go zakupić oraz jakie modele tego telefonu dostępne są na rynku.
Podczas słuchania wypowiedzi producentów urządzeń dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, moją uwagę przykuło najbardziej stanowisko, jednego z tyflosklepów z naszego kraju, na którym prezentowany był opisywany w tym tekście telefon. Kiedy wzięłam go do ręki, od razu przypomniała mi się stara, dobra Nokia, którą używałam przez wiele lat. Na przedniej części telefonu, znajdują się przyciski z cyferkami, a nad nimi dżojstik, zielona i czerwona słuchawka oraz dwa klawisze funkcyjne, służące do regulacji głośności. Nad nimi umieszczony jest dość spory ekran, mający wielkość 2.8 cala. Na górnej krawędzi tego telefonu, zamontowane jest gniazdo ładowania oraz wejście Jack do standardowych słuchawek. Na tylnej ściance znajduje się aparat 2.0MPx oraz klapka, pod którą umieszczona jest bateria oraz gniazda na kartę SD i SIM. Wymiary tego podręcznego urządzenia to 13×5,5×2 cm.
Najważniejszą zaletą BlindShell Classic, poza jego standardowym wyglądem i małym rozmiarem, są jego funkcje dostępności. Wśród nich możemy wymienić na pewno dwie najważniejsze opcje, czyli proste, wysoko kontrastowe oraz w pełni udźwiękowione MENU, pozwalające korzystać z urządzenia osobom niewidomym oraz słabowidzącym. Poza powyższymi dwiema funkcjami, telefon umożliwia korzystanie z: wiadomości SMS oraz e-mail, komunikatora Telegram, przeglądarki internetowej, notatnika, kalendarza, minutnika, budzika, dyktafonu, radia internetowego oraz FM, odtwarzacza plików audio, detektora kolorów czy chociażby lokalizatora GPS, który oznajmia nam obecne położenie oraz najbliższy adres. Poza powyżej wymienionymi opcjami, które przydają się w codziennych czynnościach, urządzenie to zawiera również kilka bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak głosowe wybieranie kontaktów z naszej książki adresowej, dyktowanie wiadomości SMS oraz e-mail, głosowe sterowanie aplikacjami, które są dostępne w tym telefonie, czy kilka podstawowych funkcji, takich jak głosowa prezentacja połączenia przychodzącego oraz możliwość szybkiego wybrania kontaktu, dzięki przypisaniu go do odpowiedniego klawisza na klawiaturze. Producent dodał również do tego urządzenia kilka gier: Wisielec, Pamięć, Kości oraz grę karcianą Mau-Mau, dzięki temu na pewno każdy pragnący chwili rozrywki znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.
Osobom, które zakupią BlindShell Classic, producent zapewnia dożywotnie, bezpłatne aktualizacje oprogramowania, dzięki temu telefon, co jakiś czas otrzymuje nowe opcje, rozwijając jego funkcjonalność i użyteczność. Opisywane w tym artykule urządzenie, jest do zakupienia w wielu polskich tyflosklepach i kosztuje około 1500 zł. Do tego urządzenia możemy dokupić jeszcze etui z klapką, co pozwala nam na odpowiednią jego ochronę oraz dodatkową baterię, jeśli po kilku latach używania jej wydajność nie będzie dla nas wystarczająca. Poza BlindShell Classic w ofercie tego producenta są dostępne również telefony nazywające się BlindShell Lite oraz BlindShell Touch. Pierwszy z nich jest to po prostu zwykły telefon komórkowy, nie posiadający dodatkowych funkcji, takich jak gry, lokalizator czy możliwość połączenia się z Internetem i przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów. Natomiast urządzenie oznaczone jako Touch, jest już bardzo podobny do tradycyjnych smartfonów, ponieważ obsługuje się go za pomocą ekranu dotykowego. Poza tym posiada wiele nowych aplikacji takich jak YouTube, Facebook, komunikator Whatsapp oraz OCR, czyli rozpoznawanie i odczytywanie na głos tekstu drukowanego. Wszystko oparte jest na systemie Android 8.1 Go z nakładką graficzną BlindShell.
Nowoczesna technologia rozwija się w dzisiejszych czasach bardzo szybko, ale nie wszyscy za nią nadążają i potrafią z niej odpowiednio korzystać. Dlatego bardzo dobrze, że są tacy producenci, którzy myślą o takich osobach i produkują urządzenia, które posiadają dużo przydatnych funkcji, ale są prostsze w użytkowaniu niż standardowe smartfony. Obsługa za pomocą zwykłej klawiatury jest o wiele łatwiejsza dla osób początkujących w korzystaniu z takich urządzeń, a dodane opcje udźwiękowienia i powiększenia stawiają ten telefon na wysokiej pozycji. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mają trudności z opanowaniem różnych technologii do zapoznania się z ofertą telefonów marki BlindShell i wybrania odpowiedniego modelu dla siebie.