W dzisiejszych czasach osoby z różnymi niepełnosprawnościami mają o wiele większe możliwości uzyskania pomocy od osób pełnosprawnych, dzięki rozwijaniu się odpowiednich aplikacji na komputery i smartfony. Mam tutaj na myśli zdalne wsparcie poprzez wspólne połączenie się dwóch osób na konkretnej platformie. Pozwala to na skomunikowanie się z drugą osobą i uzyskanie pomocy w danej sprawie.
W poniższym tekście powiem o kilku rozwiązaniach zdalnego połączenia, z których mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz opowiem jak dzięki takiemu wsparciu, udało mi się rozwiązać mój problem z aktywacją pakietu Microsoft Office.
Zdalne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym typem jest pomoc przy wykonaniu jakiejś czynności na komputerze, kiedy np. zamawiamy zakupy i jedyną rzeczą jakiej nie możemy zrobić z powodu niedostępności strony jest problem z wybraniem daty i godziny dostawy. Drugim rodzajem zdalnej komunikacji jest połączenie się z inną osobą, która pomoże nam np. znaleźć rzecz, która nam akurat upadła, czy opisze co znajduje się wokół nas, jeśli zgubimy się na spacerze, za pomocą kamery w smartfonie.
W pierwszym przypadku, jeśli łączymy się z osobą widzącą, to dobrym wyborem będzie znany program do zdalnych połączeń TeamViewer. Po pobraniu i zainstalowaniu wersji instalacyjnej aplikacji, wystarczy, że podamy osobie, która ma nam pomóc nasz numer ID oraz hasło, a ona po wpisaniu tych danych na swoim komputerze rozpocznie zdalne łączenie i po chwili będzie miała pełny dostęp do naszego komputera. Jest jeszcze inna, prostsza metoda takiego połączenia, które oferuje system operacyjny Windows 10, ale powiem więcej o niej w dalszej części artykułu. Natomiast jeśli jesteśmy osobą niewidomą lub słabowidzącą i korzystamy z programu udźwiękawiającego Jaws lub NVDA, to obie te aplikacje również posiadają wbudowany mechanizm zdalnego połączenia z drugim komputerem, dzięki czemu możemy w ten sposób skomunikować się z drugą osobą niedowidzącą, która pomoże nam np. poustawiać opcje w nowo zainstalowanej aplikacji pocztowej, czy odpowiednio skonfigurować program udźwiękawiający.
Oczywiście przy powyższych zdalnych połączeniach należy mieć pełne zaufanie do osoby, z którą się łączymy, ponieważ, kiedy zyska ona dostęp do naszego komputera, będzie mogła odczytać nasze wszystkie dane oraz pozmieniać ustawienia systemu operacyjnego.
W drugim typie zdalnego wsparcia, najlepszym urządzeniem do wykonania takiej pomocy będzie smartfon z systemem operacyjnym iOS lub Android, który posiada wbudowaną kamerę. Za pomocą odpowiednich aplikacji możemy połączyć się z osobą z rodziny lub z grona naszych znajomych i poprosić o konkretną pomoc. Najlepszymi aplikacjami do takich czynności, będą popularne ostatnio w pandemii komunikatory, takie jak Zoom czy Teams. Natomiast jeśli obecnie nie mamy nikogo z kim moglibyśmy się skontaktować, to świetnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie prosta aplikacja Be My Eyes, gdzie po wybraniu opcji „Potrzebuje pomocy osoby widzącej”, możemy szybko połączyć się z wolnym wolontariuszem, który wesprze nas w konkretnej sprawie.
Kilka miesięcy temu sama przekonałam się, że zdalna pomoc jest nieraz bardzo przydatna dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas instalacji pakietu Office miałam problem z aktywacją licencji i po kilku nieudanych próbach wpisywania klucza, znalazłam w Internecie numer telefonu do wsparcia technicznego firmy Microsoft i wykonałam połączenie telefoniczne. Po skontaktowaniu się z osobą z takiego działu udało się sprawdzić po moim adresie mailowym, że wersja Office, którą posiadam, aktywowana jest za pomocą logowania się do konta Microsoft, a nie wpisania klucza produktu. Pani krok po kroku dokładnie poprowadziła mnie jakie czynności mam wykonać, aby aktywować moją wersję pakietu biurowego. Niestety w pewnym momencie trafiłam na okno, gdzie mój program udźwiękawiający nie widział przycisku „Dalej”, który trzeba było nacisnąć. W tym momencie Pani z obsługi zupełnie mnie zaskoczyła, ponieważ powiedziała, że połączy się ze mną zdalnie i sama spróbuje dokończyć całą aktywację. Znając dostępność wielu rozwiązań, myślałam już, że będę zmuszona wchodzić na jakieś strony i szukać tam zdalnego połączenia na niekoniecznie dostępnej stronie, ale to co usłyszałam zupełnie zbiło mnie z tropu. Pani Powiedziała, abym nacisnęła skrót klawiaturowy CTRL+Windows+Q i po jego wciśnięciu pojawiło mi się okno, w którym od razu stałam w polu edycyjnym, w które należało wpisać podany przez konsultantkę kod. Po jego wpisaniu mogłam bez problemu poruszać się po otwartym oknie klawiszem Tabulatora i nawiązać zdalne połączenie. Po chwili Pani powiedziała mi, że mam już aktywowaną wersję pakietu Office. Zdalna pomoc w Windows 10 jest naprawdę prostym i świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy szybkiej pomocy albo od innej osoby, która ma ten system albo od firmy Microsoft.
Jak widać w powyższym tekście, obecne rozwiązania technologiczne, dają duże możliwości kontaktu z drugą osobą i pozwalają na uzyskanie potrzebnej nam pomocy. Nawet duże firmy zaczynają już korzystać z zdalnych połączeń, aby rozwiązać problem ich klienta, jak okazało się to w moim przypadku, przy kontakcie z firmą Microsoft. Według mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie, które powinny stosować wszystkie firmy, które związane są z komputerami, smartfonami oraz oprogramowaniem, aby móc szybko coś sprawdzić i naprawić daną rzecz u ich klienta. Dlatego jeśli kiedykolwiek będziecie mieli jakiś problem z zainstalowaniem lub aktywacją oprogramowania firmy Microsoft, to polecam kontakt z ich wsparciem technicznym.