Elektroniczna deklaracja – świetnym rozwiązaniem na samodzielne wypełnienie zeznania PIT

Grafika z napisem Elektroniczna deklaracja świetnym rozwiązaniem na samodzielne wypełnienie zeznania PIT

Na początku każdego roku, wszyscy obywatele naszego kraju, którzy otrzymują środki finansowe z różnych umów o pracę lub otrzymywanych świadczeń, powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym i złożyć deklarację PIT.

Jeszcze kilka lat temu, można było to zrobić jedynie poprzez wypełnienie papierowej wersji tego dokumentu i dostarczenie go do urzędu skarbowego, odpowiedniego do naszego miejsca zameldowania. Na szczęście elektroniczne usługi w Polsce prężnie się rozwijają i pozwalają na szybsze i łatwiejsze załatwienie najpotrzebniejszych spraw.

Tak samo jest z zeznaniem podatkowym, które od kilku lat można składać za pomocą specjalnej strony internetowej. W poniższym tekście opowiem o istotnych terminach przy składaniu PIT, jak można dostać się do naszej deklaracji, w jaki sposób najszybciej ją można wypełnić z programem udźwiękawiającym i co możemy jeszcze tam dodatkowo zrobić.

W każdym roku, wszyscy indywidualni podatnicy, powinni złożyć deklarację PIT od 15 lutego do 30 kwietnia. Jedynie w 2020 r, taką możliwość mieliśmy do końca maja, z powodu rozpoczynającej się w tam tym czasie pandemii koronawirusa.

Aby zobaczyć nasze zeznanie podatkowe, powinniśmy się zalogować na stronie Twój e-PIT. Istnieją trzy sposoby logowania. Pierwszy, to zalogowanie się przez profil zaufany, e-dowód lub za pomocą bankowości elektronicznej. Drugą metodą jest podanie naszego numeru PESEL albo NIP i datę urodzenia oraz kwota przychodów z zeszło rocznych rozliczeń PIT. Trzecią możliwością jest potwierdzenie swojej tożsamości przez aplikację mObywatel.

Kiedy już potwierdzimy nasze dane osobowe, zostaje nam wyświetlona strona, gdzie mamy dostępne tego roczne rozliczenie PIT, wyliczone na podstawie dokumentów otrzymanych od naszych pracodawców lub świadczeniodawców. Wypełniając PIT z programem udźwiękawiającym najlepiej przejść od razu do drugiego nagłówka nazywającego się „Twój e-PIT-37 za rok 2020”. Dalej najłatwiej jest poruszać się po prostu strzałką w dół, aby nie przegapić żadnej istotnej informacji. Na początku musimy zaznaczyć klawiszem Spacji, czy rozliczamy się indywidualnie, Wspólnie z małżonkiem lub Jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Następnie mamy informację, w oparciu o ile dokumentów zostało przygotowane nasze rozliczenie, gdzie możemy tą listę rozwinąć i sprawdzić czy wszystko się nam zgadza.

Idąc dalej, mamy podany łączny dochód jaki uzyskaliśmy w poprzednim roku podatkowym. Następnie możemy dodać lub zmienić ulgi i odliczenia, dzięki czemu możemy zyskać więcej środków finansowych. Dla osób z niepełnosprawnością jest to dosyć ważny punkt deklaracji PIT, ponieważ można tutaj odliczyć m.in. odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opłacenie tłumacza języka migowego, opłacenie przewodnika, utrzymanie psa asystującego czy wydatki poniesione na leki przyjmowane na stałe. Pod spodem możemy zdecydować, komu przekazujemy w tym roku 1% naszego podatku. Jest to również ważny fragment zeznania podatkowego, ponieważ możemy wesprzeć lubianą i znaną przez nas organizację.

Przy końcu elektronicznej wersji PIT, dostępna jest informacja jaką kwotę musimy wpłacić lub ile pieniędzy dostaniemy ze zwrotu podatku. Jeśli przejrzeliśmy już, wszystkie powyżej opisane elementy, to na sam koniec deklaracji PIT, są dostępne trzy następujące przyciski: „Odrzuć rozliczenie PIT”, „Podgląd PIT”, „Akceptuj i wyślij”. Oczywiście, gdy już wszystko się nam zgadza i dodaliśmy wszystkie niezbędne informacje jak np. ulgi, to klikamy przyciskiem Enter w ostatnią wymienioną powyżej opcję i w tym momencie mamy już za sobą wypełnienie tegorocznego zeznania podatkowego.

Jak widać na powyższym przykładzie, elektroniczne usługi, bardzo pomagają nie tylko osobom z niepełnosprawnością, w szybkim i dosyć prostym wypełnieniu deklaracji PIT. Dodatkowo, jeśli zdarzy się nam jakaś pomyłka, to zawsze na tej samej stronie internetowej, możemy wykonać elektroniczną korektę i przesłać ją w identyczny sposób jak powyżej. Dlatego zachęcam każdego, kto jeszcze nie spróbował, takiej metody na wypełnienie PIT, do spróbowania samodzielnie lub z osobą asystującą, a na pewno już zawsze będziecie w ten sposób rozliczać się z ubiegłego roku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 2 =