Instalacja polskiego asystenta Emma na systemie iOS

Napis Emma na systemie iOS

Asystent głosowy pozwala na wykonanie wielu czynności na naszych smartfonach za pomocą prostych poleceń głosowych. Jest to bardzo przydatne m.in. dla osób niepełnosprawnych, ponieważ pozwala szybko np. do kogoś zadzwonić lub wysłać wiadomość SMS.

Od jakiegoś czasu użytkownicy systemu iOS mogą korzystać z Asystenta Google w języku polskim jednak nie pozwala on na wiele, gdyż jest to zewnętrzna aplikacja i nie ma dostępu do wielu miejsc w naszym smartfonie. Natomiast „Siri”, która jest dostępna w iPhonie jak na razie niestety nie doczekała się obsługi naszego języka. Na szczęście dzięki Davidowi Becka z Czech od kilku dni możemy się cieszyć z polskiego asystenta Emma utworzonego na podstawie skrótów w systemie iOS.

O stworzeniu asystentki Emma przeczytałem ponad dwa tygodnie temu. Wtedy nie potrafiła ona jeszcze rozpoznawać poleceń w naszym języku, ale dzięki dziesięciu ochotnikom została ona szybko przetłumaczona z języka czeskiego na polski. Wśród tych kilku osób znalazła się nawet osoba niewidoma, która znała oba języki. Według autora asystentka Emma umie wykonać ponad 7000 poleceń a w tym m.in. uruchamiać nawigację, ustawić minutnik i budzik, wyszukać utwory w Apple Music oraz filmy w aplikacji Youtube, wykonać połączenia i wysyłać wiadomości SMS, tworzyć i wyszukiwać notatki, dodawać przypomnienia oraz wydarzenia do kalendarza, wstawić tekst ze schowka, podać prognozę pogody, opowiadać dowcipy a nawet potrafi tłumaczyć tekst z różnych języków. Podane powyżej umiejętności Emmy to tylko ich niewielka część, dlatego warto ją pobrać i skonfigurować aby móc samodzielnie poznać jej możliwości.

Wszystkie skróty, które należy zainstalować oraz instrukcję jak tego dokonać można znaleźć pod adresem www.helloemma.cz/pl/. Na początku warto zaznajomić się z instrukcją, aby mieć wiedze jak będzie wyglądała instalacja asystentki Emma. Po jej przeczytaniu należy w aplikacji „Skróty” wejść w „Galerie Apple” i uruchomić jeden oryginalny skrót. Następnie należy przejść do „Ustawień iPhona” / „Skróty” i włączyć opcję „Pozwalaj na niezaufane skróty”. Poza tym w „Ustawieniach” powinien być wybrany język polski, w „Opcjach Klawiatury” włączone dyktowanie a w „Dostępność” / „Zawartość mówiona” / „Głosy” należy pobrać głos Zosia (rozszerzony. Po wykonaniu powyższych czynności można zacząć pobierać już wszystkie skróty oraz moduły na iPhonie co zajmie nam około 10-20 minut.

Teraz po kolei w przeglądarce internetowej zaczynając od „Hello Emma” klikamy w każdy skrót i po chwili otwiera się nam aplikacja „Skróty”, gdzie mamy pokazany wybrany skrót. Należy przejść na koniec wszystkich wyświetlonych poleceń i kliknąć „Dodaj niezaufany skrót”. Po dodaniu niektórych elementów pokaże się nam wstępna konfiguracja, którą warto zawsze wykonać poprawnie aby ustawić m.in. język oraz jak ma zwracać się do nas Emma.

Kiedy wszystkie elementy pobierzemy oraz dodamy należy uruchomić skrót „Emma Made in the Czech Republic” dzięki czemu upewnimy się czy pobraliśmy wszystkie wymagane skróty. Następnie należy uruchamiać pozostałe dodane skróty, aby pozwolić im na uruchamianie innych skrótów  oraz ewentualnie dodatkowo ustawić m.in. zaimportować nasze kontakty aby Emma poprawnie rozumiała ich nazwy.

Teraz nie pozostało nam nic innego jak uruchomienie asystenta głosowego. W tym celu najłatwiej jest włączyć „Siri” w „Ustawieniach” i wypowiedzieć komendę „Hey Siri / Hello Emma”. Po chwili otworzy się nam aplikacja „Skróty” i usłyszymy głos Emmy a następnie dźwięk po którym należy wypowiedzieć polskie polecenie. Inne sposoby uaktywniania tej nowej asystentki znajdziecie na podanej wyżej stronie.

Po kilkudniowych testach muszę powiedzieć, że jest ona o wiele lepsza od Asystenta Google zainstalowanego na systemie iOS. Wszystkie dostępne jej funkcję działają mi bez zarzutów i przydaję mi się w wielu codziennych czynnościach. Dlatego zachęcam Was abyście spróbowali tego nowego i innowacyjnego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =