Inteligentny dom pomocny dla osób z niepełnosprawnościami

Grafika z napisem Inteligentny dom pomocny dla osób z niepełnosprawnościami

7Nowoczesne rozwiązania technologiczne, już od dłuższego czasu są dla nas codziennością, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania i załatwiania wszystkich potrzebnych spraw. Od jakiegoś czasu bardzo popularną grupą produktów z tematyki innowacji technologicznych, stały się te z kategorii inteligentnego domu (ang. smart home), które pozwalają nam za pomocą jednego urządzenia na sterowanie wieloma procesami w naszych mieszkaniach.

W poniższym tekście rozszerzę samo pojęcie inteligentnego domu, powiem jakie elementy składają się na smart home oraz w czym może pomóc osobom z niepełnosprawnościami ta zaawansowana technologia.

Jeszcze kilka lat temu, mało kto słyszał i wiedział, co określa pojęcie „inteligentny dom”, który dla wielu oznaczał mieszkanie z dalekiej przyszłości. Jednak rozwój technologii bardzo szybko pokazał nam, że nie jest to tak odległa dziedzina innowacji i coraz częściej w różnych miejscach natykamy się na elementy smart home, a nawet sami instalujemy je w naszych czterech ścianach. Posługując się pojęciem „inteligentnego domu”, mam na myśli urządzenia oraz czynności, które jako elementy systemu, umożliwiają w sposób zdalny na sterowanie m.in. sprzętem gospodarstwa domowego, oświetleniem oraz pozwalają na monitorowanie bezpieczeństwa naszego mieszkania, poprzez umiejscowione w odpowiednich lokalizacjach różne czujniki.

Podstawowymi elementami, składającymi się na smart home są czujniki, które wykrywają różne aktywności np. ruch czy ulatnianie się gazu, urządzenia sterujące, które pozwalają nam na kontrole np. oświetlenia oraz jednostka centralna, która jest podstawowym elementem inteligentnego domu, spinającym wszystkie powyższe części, która wymaga stałego połączenia z routerem przez Wi-Fi lub przewód Ethernet.

Na naszym rynku możemy znaleźć wiele czujników, które pozwalają nam na pełną kontrole tego co dzieje się w naszym mieszkaniu czy domu. Jednym z najczęściej spotykanych jest czujnik ruchu, który wykrywa poruszanie się osób w ustalonym polu i potem zgodnie z zaprogramowaną funkcją może np. przekazywać informacje np. do zainstalowanego alarmu i uruchamiać system alarmowy. Innym przydatnym czujnikiem jest wykrywacz dymu oraz gazu, który informuje nas sygnałem świetlnym i dźwiękowym o wykryciu nieprawidłowości. Inteligentny czujnik otwarcia jest najczęściej montowany na drzwiach wejściowych oraz oknach i może być kolejnym elementem systemu antywłamaniowego. Jeszcze innym akcesorium, które pozwala nam na bezpieczeństwo jest inteligentna kamera, umożliwiająca nam na całodobowe nagrywanie konkretnego obszaru i bieżący podgląd z aplikacji w smartfonie na to, co dzieje się w naszym domostwie. Natomiast czujniki zalania oraz temperatury, informują nas o tym, że została wykryta woda np. przy zalaniu mieszkania oraz pozwalają na kontrole temperatury w naszych czterech ścianach.

Wśród dostępnych obecnie urządzeń sterujących w inteligentnym domu, możemy wymienić m.in. inteligentne żarówki, gniazdka, przyciski oraz możliwość zdalnego sterowania roletami oraz ogrzewaniem i klimatyzacją. Żarówki pozwalają nam na sterowanie oświetleniem, czyli zmienianie natężenia i koloru światła, gniazdka umożliwiają nam na zdalne wyłączanie lub włączanie prądu w mieszkaniu, co przydaje się, gdy np. przypomnieliśmy sobie, że nie wyłączyliśmy jakiegoś urządzenia, a jesteśmy już poza domem a przyciski umożliwiają nam na zaprogramowanie pewnych czynności np., że po jego naciśnięciu zasuną się rolety i zapali się światło.

Według mnie inteligentne akcesoria mogą być bardzo pomocne osobom z różnymi niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach domowych. Możliwość sterowania oświetleniem jest na pewno przydatna dla osób słabowidzących, które dzięki zainstalowaniu takiej technologii w swoim domu mogą dostosowywać natężenie i kolor światła do swoich potrzeb wzrokowych. Osoby niewidome mogą się zainteresować czujnikami zalania oraz temperatury, które pozwolą im uzyskać informacje, że gdzieś zebrała się woda oraz jaka jest temperatura w ich mieszkaniu. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich przydadzą się różne automatyzacje, jak np. inteligentne przyciski i rolety, które po odpowiednim zaprogramowaniu pozwolą na odsłanianie i zasłanianie rolet za pomocą małego przycisku bez potrzeby sięgania wysoko do okien. Przykładów zastosowania rozwiązań smart home przez osoby z niepełnosprawnościami jest o wiele więcej, a powyżej tylko opisałam takie najbardziej klarowne i oczywiste, tak aby przybliżyć w czym mogą pomóc takie rozwiązania technologiczne tej grupie osób.

Temat inteligentnego domu w dzisiejszych czasach jest bardzo szeroką dziedziną i nie sposób napisać w jednym artykule o wszystkich jego możliwościach. Natomiast chciałam w tym tekście trochę przybliżyć samo pojęcie smart home i omówić, jakie usprawnienia życia codziennego może wnieść zastosowanie takiej technologii przez osoby z niepełnosprawnościami. Zaletą tego technologicznego rozwiązania jest to, że nie musimy wszystkiego kupować na raz i bardzo się wykosztowywać, ponieważ już za około 300-400 zł możemy się wyposażyć w centralkę i jeden czujnik, co pozwoli nam na sprawdzenie czy jest to rozwiązanie dobre do naszego mieszkania. Dlatego polecam wszystkim fanom nowinek technologicznych oraz osobom, które chciałyby spróbować takich rozwiązań na zainteresowanie się tematem smart home.