iPhone 12 z niespodziewaną funkcją dostępności

Grafika z napisem - iPhone 12 z niespodziewaną funkcją dostępności

Tegoroczna pandemia Covid-19 zmieniła większość wydarzeń technologicznych odbywających się na całym świecie.
Apple co roku, organizowało swoją główną konferencję we wrześniu, gdzie prezentowali większość swoich najnowszych produktów, takich jak iPhone czy Apple Watch.

Jednak obecna sytuacja przyczyniła się do tego, że w tym roku firma z logiem nadgryzionego jabłka rozdzieliła swoje wydarzenia na trzy różne terminy. We wrześniu zostały zaprezentowane przede wszystkim nowe wersje smartwatchów oraz tabletów, w październiku mogliśmy poznać najnowszy model iPhone, głośnika HomePoda mini oraz ładowarkę MagSafe, a w listopadzie zobaczyliśmy urządzenia z systemem macOS i innowacyjnym procesorem od Apple. Jednak w poniższym tekście skupie się na nowych smartfonach iPhone 12, powiem jakie modele otrzymaliśmy w tym roku, co za nowości dostaliśmy w poszczególnych wersjach oraz jaką to ukrytą funkcję dostępności udało się odnaleźć w systemie iOS 14.2.

Apple na październikowej konferencji „Apple Special Event” pokazało, aż cztery modele smartfonów, oznaczonych jako iPhone 12 Mini, 12, 12 Pro oraz 12 Pro Max. Ceny tych smartfonów zaczynają się od 3599 zł, a kończą na bagatela 7199 zł. Oczywiście kwota, jaką musimy wydać za zakup takiego smartfona, zależy od modelu oraz wielkości pamięci jaka będzie nam potrzebna. Dla osób, które przyzwyczaiły się do niewielkich rozmiarów telefonów, zapewne spodoba się model 12 mini, który ma ekran 5,4 cali, co po zmniejszeniu ramek otaczających wyświetlacz powoduję, że jest to mały smartfon, podobny do modeli 6, 7 i 8. Poza różnymi wielkościami ekranów, pojemnościami baterii i większą pamięcią RAM w najdroższych modelach, flagowe smartfony Apple różnią się tylko posiadaniem skanera LiDAR, o którym więcej napiszę w dalszej części tekstu.

We wszystkich najnowszych modelach iPhone 12 jest już obsługiwana sieć 5G, która na razie jest dostępna w niewielu miejscach w naszym kraju. Dodatkowo w tym roku Apple postanowiło wyposażyć swoje wszystkie nowe smartfony w wyświetlacze OLED. Dla osób korzystających z funkcji dostępności, jaką jest Voice Over jest to dobra wiadomość, ponieważ po uruchomieniu kurtyny ekranu w iPhone 12, będziemy mieli zupełnie czarny ekran, a nie podświetlony, jak to było w poprzednich, tańszych wersjach tego telefonu. Pozwoli to na jeszcze większą oszczędność baterii oraz brak problemów z rażeniem w oczy, u osób słabowidzących korzystających z powyższych rozwiązań. Ponadto wszystkie najnowsze modele smartfonów mają zwiększoną wodoodporność, czterokrotnie większą wytrzymałość ekranu na uderzenia oraz złącze MagSafe, pozwalające na ładowanie telefonów na specjalnych ładowarkach. Na pewno dużym minusem tego rocznych wersji iPhone, jest brak w zestawie zasilacza USB Typu C oraz słuchawek z portem Lightning.

Przechodząc jednak do funkcji dostępności, odkrytej w iOS 14.2, to ma ona związek z modułem LiDAR, zamontowanym w aparatach iPhone 12 Pro oraz 12 Pro Max. Został on użyty po raz pierwszy w tego rocznych iPad’ach Pro 2020. Skrót LiDAR oznacza w języku angielskim „Light Detection and Ranging” i jest to technologia skanowania przestrzeni. W iPhone 12 Pro oraz Pro Max ten system mierzy czas drogi powrotnej odbitego światła od obiektów, co pomaga w analizie głębi otoczenia, dzięki czemu można zrobić lepsze zdjęcia tymi smartfonami, także w nocy.

Jak się jednak okazało kilka tygodni temu, powyżej opisywany moduł będzie również bardzo przydatny dla osób z dysfunkcją wzroku. Otóż w dwóch najdroższych modelach tego rocznych smartfonów została dodana funkcja wykrywania osób, która jest dostępna w systemowej lupie. Zespół dostępności firmy Apple, zorientował się, że w połączeniu z dokładnymi pomiarami odległości wykonywanymi przez skaner LiDAR, iPhone mogą być bardzo pomocne wszystkim osobą mającym problemy ze wzrokiem. Zaimplementowana w iOS 14.2 funkcja, po pierwsze ostrzega użytkownika, gdy w jego pobliżu znajdują się osoby, dodatkowo informując go w jakiej odległości od nas one są i automatycznie powiadamia, gdy te postacie się zbliżają lub oddalają po przez wygenerowanie właściwego dźwięku stereo. Po drugie pozwala na ustawienie tonów, które odpowiadają konkretnym odległością wykrytych osób. Oznacza to, że gdy ustawimy sobie w iPhone odległość na 2 metry, to usłyszymy określony ton, gdy ktoś znajduję się w tej odległości a inny, gdy będzie poza nią. Trzeci sposób powiadamiania, który będzie na pewno bardzo pomocny osobom mającym problemy ze wzrokiem i słuchem, to powiadamianie o odległości po przez wibracje, które zmieniają się w miarę zbliżania się do nas osoby.

Podsumowując już powyższy tekst, powiem, że Apple w tym roku dało nam naprawdę duży wybór smartfonów i na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dodatkowo dbanie o ciągły rozwój funkcji dostępności, jak pokazuje powyższy przykład, daje nam pewną gwarancję, że zakupione produkty firmy Apple będą w pełni do obsłużenia przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 59 = 63