Koniec roku to czas podsumowań. Dzisiaj w nagłówkach królują słowa 2015 i 2016. My też spoglądamy na chwilę za siebie, sprawdzamy co udało się osiągnąć w roku, który właśnie się kończy.
Polska Akademia Dostępności
Druga edycja projektu Polska Akademia Dostępności to nasza duma i radość. W tym roku mogliśmy rozwinąć platformę internetową o tak ważne elementy jak kurs e-learningowy dotyczący „Tworzenia dostępnych multimediów” i 90 motywów graficznych do systemu WordPress zgodnych z WCAG 2.0. Największą różnicą w stosunku do poprzedniej edycji było wprowadzenie szkoleń stacjonarnych i konwentów. Dzięki temu przeszkoliliśmy ponad 400 osób, które mają bezpośredni wpływ na formę i treść stron urzędowych w Polsce. Przeprowadziliśmy szkolenia dedykowane dla pracowników wszystkich Ministerstw i najważniejszych urzędów centralnych. Nasi eksperci spędzili ponad 200 godzin na szkoleniach i warsztatach, z których każda minuta to krok w kierunku większej dostępności serwisów administracji publicznej.
Raport Dostępności i konferencja Cyfrowo Wykluczeni
Jak co roku zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych poprawą dostępności na konferencję Cyfrowo Wykluczeni. Podczas wydarzenia w Sali Kolumnowej Sejmu RP tradycyjnie odbyły się interesujące prelekcje, prezentacja Raportu Dostępności i wyników Konkursu Strona Internetowa bez Barier. Wszystkie te elementy ukierunkowane są na propagowanie dostępności i wskazanie dobrych wzorców, szczególnie w przestrzeni internetowej. Raport Dostępności to dla nas duże wyzwanie, w tym roku sprawdziliśmy 109 stron administracji cyfrowej. Jednocześnie mamy świadomość jak ważne jest monitorowanie zmian i poziom wypełnienia obowiązującego standardu. Dlatego z radością zaobserwowaliśmy ogromną poprawę średniego poziomu dostępności stron uwzględnionych w raporcie z 1,7% na 12,8%. To radość i smutek równocześnie, bo mimo dużej poprawy, to wynik końcowy pokazuje wyraźnie, jak duża praca jeszcze przed nami wszystkimi.
Strona Internetowa bez Barier
Podobnie jak Raport Dostępności, również Konkurs Strona Internetowa bez Barier pokazuje, że mamy coraz więcej dostępnych serwisów, a świadomość twórców i administratorów stron rośnie. Do szóstej już edycji konkursu zgłosiło się o 30% więcej serwisów niż w roku poprzednim, a wybór nie był łatwy. Nasi eksperci i testerzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania, po kilku etapach oceny i ograniczania liczby kandydatów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach, czyli serwisy:
- Urzędu Transportu Kolejowego za serwis pasazer.info.pl
- Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za serwis krrit.gov.pl
- Ministerstwa Finansów za serwis mf.gov.pl
- Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie za serwis skm.warszawa.pl
- Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku za serwis trafrybnik.pl
Dostępni dla Ciebie
W połowie roku zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu „Dostępni dla Ciebie”, w ramach którego rozwijaliśmy kompetencje cyfrowe młodych osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy niezwykle dumni z uczestników naszych szkoleń, którzy aktywnie przyczyniają się do wzrostu dostępności stron internetowych. Tworzą i administrują stronami internetowymi. Zarządzają sklepami internetowymi. Przygotowują projekty graficzne. A wszystko to ze świadomością zasad projektowania uniwersalnego i standardu dostępności. Praca z młodymi i ambitnymi ludźmi dała nam wiele radości, dziękujemy wszystkich uczestnikom za aktywny udział. Dziękujemy również partnerom, z którymi realizowaliśmy ten projekt, czyli Fundacji Imago i Urzędowi Miasta Częstochowy.
Orange bez barier
2015 to kolejny rok intensywnych prac we współpracy z Orange Polska. Jak często powtarzamy – dostępność to proces. W Orange ten proces przebiega bardzo dynamicznie, zarówno w kontekście dostępności informacji cyfrowej, jak i salonów, a na ofercie i sprzęcie kończąc. Firma dysponuje już ponad 150 placówkami bez barier utrudniających korzystanie z tych placówek przez Klientów z niepełnosprawnościami. Natomiast wewnętrzny audyt przeprowadzony przez Orange France wykazał, że polska strona jest najbardziej dostępne spośród wszystkich lokalizacji na świecie.
Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych
Jeśli mowa o działaniach ciągłych, w których mamy przyjemność uczestniczyć i wpływać na zwiększanie dostępności w Polsce, to koniecznie musimy wspomnieć o Szerokim Porozumieniu na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Jako członek Rady Programowej, wspólnie z Partnerami działającymi w ramach porozumienia, promujemy rozwój kompetencji cyfrowych. Prace SPRUC nie pozostają bez echa, a zaangażowanie członów w działania takie jak: promocja wprowadzenia nauki programowania do programów szkolnych, podwyższenie dostępności czy opracowanie manifestu na rzecz umiejętności cyfrowych, przekładają się na realne i „namacalne” efekty.
Zmiana Zarządu
Podsumowując rok nie sposób pominąć tak istotnej zmiany organizacyjnej jak powołanie nowego Zarządu. Wieloletni pracownicy Fundacji, którzy z pasją i nieprawdopodobnym zaangażowaniem audytują i testują dziesiątki stron internetowych każdego roku, zostali powołani na stanowiska Wiceprezesów. Witamy więc w gronie Zarządu Przemysława Marcinkowskiego i Marcina Lubonia. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie tematu dostępności stron oraz skalę prac jaką w tym zakresie ma jeszcze do przeprowadzenia administracja publiczna, zakładamy że nas również czeka sporo pracy związanej z testowaniem i dostosowywaniem stron do wymogów standardu.
W obliczu tych wyzwań, wiedza i umiejętności nowych Członków Zarządu, jeszcze bardziej niż do tej pory, będą stanowić silny fundament działalności Fundacji. Nowym Prezesem Zarządu został Marek Zwoliński.
Obecny Zarząd, w imieniu wszystkich pracowników Fundacji, serdecznie dziękuję swoim poprzednikom, szczególnie Wojciechowi Kuleszy, który w roli Prezesa, od chwili powstania Fundacji, prowadził nasz zespół przez 6-cio letnią ścieżkę sukcesów.
Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać o wydarzeniach ubiegłego roku. O dziesiątkach audytów stron urzędów, instytucji, firm, portali informacyjnych i każdego innego rodzaju serwisów… O setkach godzin spędzonych na szkoleniach, warsztatach, prelekcjach… O dziesiątkach godzin spędzonych na konsultacjach w zakresie tworzenia dostępnych spędzonych z deweloperami nad rozwiązaniem konkretnych niestandardowych funkcjonalności… O konkursach, wyróżnieniach, nagrodach… Ale o tym wszystkim słyszycie na bieżąco i będziecie słyszeć od nas jeszcze w przyszłym roku!
Dlatego przechodzimy w tryb zabawy sylwestrowej i życząc Wam wielu sukcesów w Nowym Roku dziękujemy, że jesteście z nami!