Jaki był ten 2015 rok?

Rok 2015

Koniec roku to czas podsumowań. Dzisiaj w nagłówkach królują słowa 2015 i 2016. My też spoglądamy na chwilę za siebie, sprawdzamy co udało się osiągnąć w roku, który właśnie się kończy.

Polska Akademia Dostępności

Seminarium w ramach projektu Polska Akademia DostępnościDruga edycja projektu Polska Akademia Dostępności to nasza duma i radość. W tym roku mogliśmy rozwinąć platformę internetową o tak ważne elementy jak kurs e-learningowy dotyczący „Tworzenia dostępnych multimediów” i 90 motywów graficznych do systemu WordPress zgodnych z WCAG 2.0. Największą różnicą w stosunku do poprzedniej edycji było wprowadzenie szkoleń stacjonarnych i konwentów. Dzięki temu przeszkoliliśmy ponad 400 osób, które mają bezpośredni wpływ na formę i treść stron urzędowych w Polsce. Przeprowadziliśmy szkolenia dedykowane dla pracowników wszystkich Ministerstw i najważniejszych urzędów centralnych. Nasi eksperci spędzili ponad 200 godzin na szkoleniach i warsztatach, z których każda minuta to krok w kierunku większej dostępności serwisów administracji publicznej.

Raport Dostępności i konferencja Cyfrowo Wykluczeni

Prezentacja wyników Raportu Dostępności 2015 podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni w marcu 2015 w Sejmie RPJak co roku zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych poprawą dostępności na konferencję Cyfrowo Wykluczeni. Podczas wydarzenia w Sali Kolumnowej Sejmu RP tradycyjnie odbyły się interesujące prelekcje, prezentacja Raportu Dostępności i wyników Konkursu Strona Internetowa bez Barier. Wszystkie te elementy ukierunkowane są na propagowanie dostępności i wskazanie dobrych wzorców, szczególnie w przestrzeni internetowej. Raport Dostępności to dla nas duże wyzwanie, w tym roku sprawdziliśmy 109 stron administracji cyfrowej. Jednocześnie mamy świadomość jak ważne jest monitorowanie zmian i poziom wypełnienia obowiązującego standardu. Dlatego z radością zaobserwowaliśmy ogromną poprawę średniego poziomu dostępności stron uwzględnionych w raporcie z 1,7% na 12,8%. To radość i smutek równocześnie, bo mimo dużej poprawy, to wynik końcowy pokazuje wyraźnie, jak duża praca jeszcze przed nami wszystkimi.

Strona Internetowa bez Barier

Laureaci Konkursu Strona Internetowa bez Barier 2016 w Sejmie RP podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni

Podobnie jak Raport Dostępności, również Konkurs Strona Internetowa bez Barier pokazuje, że mamy coraz więcej dostępnych serwisów, a świadomość twórców i administratorów stron rośnie. Do szóstej już edycji konkursu zgłosiło się o 30% więcej serwisów niż w roku poprzednim, a wybór nie był łatwy. Nasi eksperci i testerzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania, po kilku etapach oceny i ograniczania liczby kandydatów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach, czyli serwisy:

 

Dostępni dla Ciebie

Dostępni dla Ciebie

W połowie roku zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu „Dostępni dla Ciebie”, w ramach którego rozwijaliśmy kompetencje cyfrowe młodych osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy niezwykle dumni z uczestników naszych szkoleń, którzy aktywnie przyczyniają się do wzrostu dostępności stron internetowych. Tworzą i administrują stronami internetowymi. Zarządzają sklepami internetowymi. Przygotowują projekty graficzne. A wszystko to ze świadomością zasad projektowania uniwersalnego i standardu dostępności. Praca z młodymi i ambitnymi ludźmi dała nam wiele radości, dziękujemy wszystkich uczestnikom za aktywny udział. Dziękujemy również partnerom, z którymi realizowaliśmy ten projekt, czyli Fundacji Imago i Urzędowi Miasta Częstochowy.

Orange bez barier

Serwis Orange.pl2015 to kolejny rok intensywnych prac we współpracy z Orange Polska. Jak często powtarzamy – dostępność to proces. W Orange ten proces przebiega bardzo dynamicznie, zarówno w kontekście dostępności informacji cyfrowej, jak i salonów, a na ofercie i sprzęcie kończąc. Firma dysponuje już ponad 150 placówkami bez barier utrudniających korzystanie z tych placówek przez Klientów z niepełnosprawnościami. Natomiast wewnętrzny audyt przeprowadzony przez Orange France wykazał, że polska strona jest najbardziej dostępne spośród wszystkich lokalizacji na świecie.

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych

Logo SPRUCJeśli mowa o działaniach ciągłych, w których mamy przyjemność uczestniczyć i wpływać na zwiększanie dostępności w Polsce, to koniecznie musimy wspomnieć o Szerokim Porozumieniu na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Jako członek Rady Programowej, wspólnie z Partnerami działającymi w ramach porozumienia, promujemy rozwój kompetencji cyfrowych. Prace SPRUC nie pozostają bez echa, a zaangażowanie członów w działania takie jak: promocja wprowadzenia nauki programowania do programów szkolnych, podwyższenie dostępności czy opracowanie manifestu na rzecz umiejętności cyfrowych, przekładają się na realne i „namacalne” efekty.

Zmiana Zarządu

Marcin Luboń i Przemysław Marcinkowski - wiceprezesowie Fundacji WidzialniPodsumowując rok nie sposób pominąć tak istotnej zmiany organizacyjnej jak powołanie nowego Zarządu. Wieloletni pracownicy Fundacji, którzy z pasją i nieprawdopodobnym zaangażowaniem audytują i testują dziesiątki stron internetowych każdego roku, zostali powołani na stanowiska Wiceprezesów. Witamy więc w gronie Zarządu Przemysława Marcinkowskiego i Marcina Lubonia. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie tematu dostępności stron oraz skalę prac jaką w tym zakresie ma jeszcze do przeprowadzenia administracja publiczna, zakładamy że nas również czeka sporo pracy związanej z testowaniem i dostosowywaniem stron do wymogów standardu.

W obliczu tych wyzwań, wiedza i umiejętności nowych Członków Zarządu, jeszcze bardziej niż do tej pory, będą stanowić silny fundament działalności Fundacji. Nowym Prezesem Zarządu został Marek Zwoliński.
Obecny Zarząd, w imieniu wszystkich pracowników Fundacji, serdecznie dziękuję swoim poprzednikom, szczególnie Wojciechowi Kuleszy, który w roli Prezesa, od chwili powstania Fundacji, prowadził nasz zespół przez 6-cio letnią ścieżkę sukcesów. :)

Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać o wydarzeniach ubiegłego roku. O dziesiątkach audytów stron urzędów, instytucji, firm, portali informacyjnych i każdego innego rodzaju serwisów… O setkach godzin spędzonych na szkoleniach, warsztatach, prelekcjach… O dziesiątkach godzin spędzonych na konsultacjach w zakresie tworzenia dostępnych spędzonych z deweloperami nad rozwiązaniem konkretnych niestandardowych funkcjonalności… O konkursach, wyróżnieniach, nagrodach… Ale o tym wszystkim słyszycie na bieżąco i będziecie słyszeć od nas jeszcze w przyszłym roku! :)
Dlatego przechodzimy w tryb zabawy sylwestrowej i życząc Wam wielu sukcesów w Nowym Roku dziękujemy, że jesteście z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 50