Nowości technologiczne dla osób z niepełnosprawnościami na targach elektroniki CES 2021

Grafika z napisem Nowości na targach elektroniki CES 2021

W styczniu bieżącego roku, odbyły się jedne z największych targów technologicznych na świecie, nazywające się CES 2021. Z powodu panującej pandemii, podobnie jak inne imprezy odbywające się w ostatnich miesiącach, tak i ta została zorganizowana całkowicie online w Internecie.

Wszyscy zainteresowani mogli zarejestrować się na wybrane panele i uczestniczyć w prezentacji różnych nowoczesnych rozwiązań, bezpośrednio ze swojego domu. Miejscem odbywania się targów CES 2021 było jak zwykle Las Vegas w USA. Poza prezentacją sprzętów, przez znane firmy takie jak Lenovo, LG, Samsung czy Panasonic, na tego rocznych targach można było posłuchać również wykładów na temat obecnej rzeczywistości, którą doświadczamy, a w tym zmiany w formie edukacji, pracy czy działaniu służby zdrowia. Oczywiście poza tradycyjnymi nowinkami technologicznymi, pojawiło się kilka interesujących rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami, o których powiem kilka słów w poniższym artykule.

Na tego rocznych targach CES, mogliśmy zobaczyć prezentacje dwóch nowych monitorów brajlowskich, przydatnych dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Pierwszym z nich jest, wieloliniowy monitor brajlowski, przeznaczony dla osób chcących tworzyć np. rysunki, który posiada dynamiczne odświeżanie. Jego główną zaletą jest cena, która wynosi 2500$, co jest oczywiście bardzo dużą kwotą, ale jak na tego typu monitor brajlowski jest ona i tak bardzo korzystna. Drugim prezentowanym sprzętem była klawiatura qwerty zintegrowana z linijką brajlowską, znajdującą się na górze tego urządzenia od firmy Mantis. Połączenie tego monitora brajlowskiego z komputerem jest możliwe dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth. Niestety cena tego urządzenia na razie nie jest znana, ale na pewno będzie to dobre rozwiązanie dla osób znających pismo brajla i korzystających z laptopa np. na studiach czy w zawodowej pracy.

Następnym zaprezentowanym innowacyjnym rozwiązaniem, związanym z dostępnością, była specjalna opaska Mudra Bands dla znanego smartwatcha Apple Watch. Jej zastosowanie polega na tym, że po przez ruszanie palcami np. wyginanie w górę, w dół itp., Opaska wykrywa wysyłane impulsy z naszego mózgu do dłoni i dzięki sztucznej inteligencji, która jest wbudowana w Mudra Bands, pozwala to na wykonywanie odpowiednich czynności na naszym inteligentnym zegarku. Według producenta, urządzenie pomocne będzie dla osób chorujących m.in. na stwardnienie zanikowe boczne lub na inne podobne schorzenia. Po wykonanych testach wśród takich osób, okazało się, że opaska pozwala im na pisanie tekstu na wirtualnej klawiaturze, więc jak widać jest to bardzo przydatny gadżet. Obecnie można opisywaną opaskę kupić w przedsprzedaży za 179$, a w późniejszym czasie będzie ona kosztowała około 250$. Dodatkowym atutem tego ciekawego urządzenia nadgarstkowego jest to, iż na targach CES uzyskał on tytuł honorowego zwycięscy nagrody innowacyjności.

Znana na pewno wszystkim firma Samsung, również brała udział w CES 2021 i zaprezentowała kilka dostępnościowych nowości w swoich najnowszych telewizorach. Po pierwsze pokazany był pilot TV, który posiadał specjalny przycisk, służący do włączenia tzw. Trybu nauki, dzięki czemu po jego aktywowaniu, każdy naciskany guzik jest głosowo opisywany, co pozwala nam na poznanie jego funkcji. Jest to bardzo dobre rozwiązanie m.in. dla osób niewidomych i słabowidzących, kiedy takie osoby będą chciały poznać nieznany pilot od nowego telewizora. Dodatkową nowością w tych urządzeniach sterujących TV, ma być ładowanie ich za pomocą energii słonecznej. Kolejną funkcją dostępności, która ma się pojawić w telewizorach od Samsunga, jest możliwość odwrócenia kolorów Menu, co może pomóc osobom słabowidzącym w znalezieniu konkretnych opcji. Dodatkowo ma powstać również aplikacja SeeColors, która będzie pozwalała na kalibracje wyświetlanego obrazu na podstawie kolorów, które są dla nas drażniące i przeszkadzają nam w oglądaniu, co pozwoli na dostosowanie wyświetlanych treści np. dla osób z zaburzeniem widzenia barwnego. Ostatnią nowością z kategorii dostępności, pokazaną przez Samsunga, są napisy do filmów oraz innych programów dla osób niesłyszących, które będą w taki sposób umieszczany, aby nie zasłaniać innego tekstu wyświetlanego na ekranie.

Amerykańska firma Sensible Innovations, zaprezentowała aplikację przeznaczoną do nawigacji dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Jej główną zaletą było prowadzenie użytkownika wewnątrz budynków, ale posiadała także GPS, pozwalający na nawigacje do wybranego punktu zakręt po zakręcie. Program ma być dostępny na iOS oraz Android i jego zastosowanie będzie polegało na tym, że w miejscu, które ma być dostępne dla osób niewidomych, będą umieszczone specjalne naklejki tej firmy, które są jednocześnie Beaconami na Bluetooth i na bazie właśnie tych nadajników jest pobierana lokalizacja. Dzięki temu poruszając się wewnątrz jakiegoś budynku po pierwsze słyszymy jakie pomieszczenia czy sklepy mijamy, a po drugie możemy wprowadzić nasz cel podróży. Dodatkowo, kiedy będziemy znajdować się w budynku, a nasz punkt docelowy ustawimy, poza tym obiektem, to aplikacja poprowadzi nas Beaconami do wyjścia i potem za pomocą GPS do wskazanego punktu.

Ostatnią, znalezioną przeze mnie innowacją technologiczną związaną z dostępnością, jaką można było zobaczyć na CES 2021 była aplikacja HeardThat na system iOS, przeznaczona przede wszystkim dla osób niedosłyszących. Pozwala ona po połączeniu aparatu słuchowego lub mikrofonu i skierowaniu go na naszego rozmówce na bardzo dobre oczyszczenie dźwięków, dzięki czemu lepiej jest słyszalny nasz rozmówca. Dodatkowo program ten, ma pozwalać na konwersje rozmowy na tekst, co byłoby bardzo przydatne dla wielu użytkowników.

Oprócz rozwiązań z tematyki dostępności na targach CES można było zobaczyć prezentacje wielu różnych innowacyjnych urządzeń, takich jak głośnik zasilany przepływającą wodą używaną podczas kąpieli, inteligentne roboty domowe oraz sprzątające, które np. same czyszczą worek, inteligentną obroże dla psa czy innowacyjne modele laptopów, telefonów czy pralek, które mogą uprać dwa prania jednocześnie.

Podsumowując powyższy tekst, na pewno trzeba powiedzieć, że większość z powyżej wymienionych produktów, które były zaprezentowane na tego rocznych targach CES, może jeszcze długo lub wcale nie wejść do ogólnoświatowej sprzedaży, ponieważ często są to jedynie prototypy. Jednak zawsze dobrze wiedzieć, jak rozwija się technologia i na jakie nowe możliwości, przede wszystkim dla osób ze szczególnymi potrzebami, pozwala w dzisiejszych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 8