Pierwszy poradnik, jak zorganizować dostępne wydarzenie

Konferencja Polska Akademia Dostępności

Pod redakcją Moniki Szczygielskiej z Fundacji Widzialni ukazała się właśnie pierwsza publikacja na temat dostępności wydarzeń. Poradnik opracowany wspólnie z Mariuszem Trzeciakiewiczem (Fundacja Katarynka) oraz Maciejem Kasperkowiakiem (PFOS) można bezpłatnie pobrać ze strony Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

Autorzy starali się, aby książka była jak najbardziej aktualna i praktyczna. Nie tylko dlatego, że z uwzględnieniem dostępności organizowane będą wszystkie wydarzenia finansowane ze środków unijnych i warto, by pieniądze te wydane zostały z głową. Przede wszystkim, ponieważ osoby z niepełnosprawnością, chcą uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym na równych prawach.

Organizacja dostępnych wydarzeń wymaga wiedzy z różnych dziedzin. W wielu sytuacjach mają zastosowanie proste rozwiązania. W części poradnikowej autorzy charakteryzują grupy o szczególnych potrzebach i podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę na każdym etapie organizacji wydarzenia. Publikację uzupełniają przystępnie opisane i ilustrowane przykłady: konferencji, koncertu, festiwalu teatralnego. Mapujemy także rynek usług i zamieszczamy check listę pomocą przy organizacji wydarzenia. Zapraszamy do lektury!

Dla leniwych zamieszczamy skrót w postaci listy kontrolnej i krótkie filmy o dostępności konferencji i festiwalu muzycznego sfinansowane przez Unikkon Integral i Orange Polska.
Zaplanuj wydarzenie zgodnie z zasadami dostępności:

  1. Wybierz miejsce dostępne architektonicznie z wygodnym dojazdem komunikacją miejską.
  2. Opracuj dostępne zaproszenie. Tekstowa forma ułatwi dotarcie z informacją do większej grupy odbiorców m.in. niewidomych, a nagranie w języku migowym do głuchych.
  3. Zamieść w formularzu rejestracyjnym pytanie o specjalne potrzeby uczestników.
  4. Zapewnij różne formy kontaktu – telefon, sms, e-mail.
  5. Zadbaj o dostępność strony www i materiałów konferencyjnych. Korzystaj z plików w dostępnych formatach elektronicznych (Word, PDF z warstwą tekstową) oraz wideo z tłumaczeniem na język migowy, z napisami, audiodeskrypcją. Bądź przygotowany na udostępnienie alternatywnych formatów takich jak np. druk powiększony.
  6. Zapewnij asystę osobom o specjalnych potrzebach. Zorganizuj szkolenie dla pracowników i wolontariuszy z obsługi osób z niepełnosprawnościami.
  7. Pamiętaj, że podczas wydarzeń różne grupy osób z niepełnosprawnościami mają różne potrzeby. Dla głuchych pomocne będzie tłumaczenie na język migowy, dla słabosłyszących pętla indukcyjna, symultaniczny przekaz tekstowy i filmy z napisami, dla słabowidzących wysoki kontrast i duży tekst, a dla niewidomych audiodeskrypcja.
  8. Zadbaj o dostępność transmisji on-line przez tłumaczenie migowe, napisy, odtwarzacz przyjazny oprogramowaniu czytającemu.
  9. Pamiętaj o specjalnych potrzebach prelegentów z niepełnosprawnościami.
  10. Korzystaj z usług profesjonalistów, a w razie wątpliwości konsultuj się z organizacjami reprezentującymi osoby z niepełnosprawnościami.

Obejrzyj filmy:

Jak zorganizować konferencję bez barier? (PJM, napisy) Realizacja Dostepni.eu

Dostępne wydarzenie. Orange Warsaw Festival (PJM, napisy) Realizacja Dostepni.eu

Wersja z audiodeskrypcją będzie dostępna wkrótce.

Do pobrania:

Dostępne wydarzenie w praktyce – przeczytaj publikację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 + = 63