Powstają inteligentne rękawice, wyczuwające dotyk oraz pozwalające tłumaczyć język migowy

Grafika z napisem Powstają inteligentne rękawice, wyczuwające dotyk oraz pozwalające tłumaczyć język migowy

Wokół nas znajduje się dużo ludzi z niepełnosprawnościami, które mogą porozumiewać się z drugim człowiekiem jedynie za pomocą specjalnego języka migowego, który pozwala im na wyrażenie tego co chcą powiedzieć. Mowa tutaj jest oczywiście o osobach głuchych, które z powodu braku lub bardzo ograniczonego słuchu, nie mogą komunikować się w standardowy sposób, a robią to wykonując pewne gesty dłońmi.

W języku migowym każda litera oraz znak ma swój odpowiednik w miganiu, dlatego ludzie, którzy chcą konwersować z osobą głuchą, powinny znać ten sposób porozumiewania się, aby wszystko zrozumieć i dogadać się z takim człowiekiem. Na szczęście technologia cały czas idzie do przodu i nawet dla powyższej grupy osób ostatnio pojawiło się pewne rozwiązanie, o którym opowiem w poniższym tekście.

Specjalną rękawice do tłumaczenia języka migowego o nazwie Sign Language Translation Glove, stworzyła chińska firma WULALA Technology. Nie jest to pierwszy produkt, pozwalający na tłumaczenie języka migowego w słyszalną mowę oraz tekst, ale dzięki kampanii na Kickstarterze może on jako jedyny wejść do masowej produkcji i być dostępny dla każdego. Niestety akcja na starcie nie cieszyła się dużym powodzeniem, ale firma ma jeszcze trochę czasu, aby zebrać wymaganą przez nich kwotę 169900$. Koszt wyprodukowania takiej rękawicy ma wynosić 595 euro, a w sprzedaży detalicznej jej koszt to 3000 euro.

Opisywany powyżej produkt, ma postać standardowej rękawiczki, która posiada demontowany moduł elektroniczny, co pozwoli na jej czyszczenie i pranie. Pełne naładowanie tego wyjmowanego elementu w czasie 90 minut, ma pozwalać na użytkowanie jej przez 8 godzin. Aby rozpocząć korzystanie z tego innowacyjnego rozwiązania, należy najpierw połączyć go ze specjalną aplikacją na smartfonie przez Bluetooth, a następnie założyć rękawiczkę na prawą rękę. Elektroniczny moduł, posiada dwukierunkowe czujniki zgięcia we wszystkich palcach, dzięki czemu jest śledzone ich dokładne ułożenie, a także zawiera jednostkę IMU, która sprawdza ruch oraz jej położenie w przestrzeni. Według producenta, powyżej opisana technologia posiada 95% wskaźnik dokładności w rozpoznawaniu języka migowego. Obecna wersja tej inteligentnej rękawiczki, potrafi rozpoznawać jedynie język chiński, ale firma ma zamiar wprowadzić dodatkowe języki, takie jak Niemiecki, Angielski, Francuski, Japoński oraz Rosyjski.

W praktyce zastosowanie tego produktu ma wyglądać w taki sposób, że osoba głucha aktywuje tą rękawiczkę odpowiednim gestem dłoni, która oznajmia użytkownikowi wibracją, że uruchomiła tryb tłumaczenia. Następnie wykonywane gesty migania, aplikacja przetwarza w mowę syntetyczną oraz tekst, dzięki czemu osoba nieznająca języka migowego może zrozumieć, co osoba głuchoniema miała na myśli. Natomiast rozmówca może w tym momencie wypowiedzieć swoją myśl, a aplikacja wykona transkrypcję oraz na życzenie osoby głuchej, pokaże wirtualne dłonie, które przekażą wypowiedziane informacje językiem migowym. Użytkownik tego inteligentnego produktu, może szybko cały system dezaktywować, opuszczając rękę, zginając palce oraz prostując kciuk.

Innym urządzeniem dla osób z niepełnosprawnościami, które ma podobny kształt jak opisywane powyżej rozwiązanie, jest rękawica wyczuwająca dotyk. Za zaprojektowanie takiego wynalazku, odpowiedzialni są naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) oraz z kilku innych instytucji, którym udało się opracować metodę na odwzorowanie odczuć towarzyszących zmysłowi dotyku oraz precyzyjny jego pomiar. Dzięki temu powstała rękawica, która pozwoli na przywrócenie funkcjonowania osobom po udarach.

Powyższe nowoczesne rozwiązanie, potrafi wyczuwać dotyk oraz czuje nacisk jak i inne bodźce. Wewnętrzna strona tej rękawicy, wyposażona jest w układ wielu czujników, pozwalających na wykrycie i mapowanie małych zmian ciśnienia na całej powierzchni. Dzięki temu czujniki potrafią wykryć nawet niewielkie wibracje na skórze np. puls osoby, która ma założoną tą rękawiczkę. Z tego powodu naukowcy chcą zintegrować czujniki ciśnienia także z elastycznymi spoiwami, co pozwoli na monitorowanie ciśnienia krwi, pulsu i innych zdrowotnych parametrów z rekordową dokładnością. Dodatkowo zespół pracujący nad tym rozwiązaniem odkrył, że mogą powiększyć czułość elektrod, pokrywając spodnią stronę małymi włoskami, które mają zdolności przewodzące, co w przyszłości ma pomóc w identyfikacji wzorców nacisku, które są specyficzne dla wielu czynności jak np. obracanie przedmiotami czy pisanie długopisem. Naukowcy w ten sposób chcieliby pomóc pacjentom z niepełnosprawnościami motorycznymi.

Jak widać w powyższym tekście, dla technologii nie ma rzeczy nie możliwych i może już za kilka lat każdy będzie mógł porozmawiać z osobą głuchą oraz ludzie po udarach będą szybciej wracali do pełni zdrowia. Na pewno trzeba uważnie śledzić rozwój takich wynalazków i patrzeć, kiedy będą dostępne one w masowej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 81 = 90