Robot kuchenny Thermomix można obsłużyć bez użycia wzroku

napis Robot kuchenny Thermomix Obsługa bez użycia wzroku

Na naszym rynku mamy dostępnych wiele pomocy kuchennych, które ułatwiają nam przygotowywanie pysznych dań i potraw. Jedne szybko kroją lub siekają dany produkt, drugie gotują zupy czy mięso na parze a jeszcze inne miksują i wyrabiają nam ciasto do pizzy. Jednak nowoczesne technologie coraz bardziej pozwalają zmniejszać rozmiar danego urządzenia oraz dodawać wiele funkcji do jednego robota kuchennego.

Obecnie istnieje urządzenie, które posiada wszystkie, opisane powyżej funkcje a nawet jeszcze kilka dodatkowych. Mam tutaj na myśli Thermomix, czyli wielofunkcyjny robot kuchenny, który stworzyła firma Vorwerk. W poniższym tekście opiszę to urządzenie, opowiem, jakie posiada funkcje i możliwości, powiem, ile trzeba zapłacić za taki luksus oraz jak można go obsłużyć bez używania wzroku.

W swojej kilkudziesięcioletniej karierze firma Vorwerk wypuściła do sprzedaży kilka modeli tego urządzenia. Ostatnie trzy wyprodukowane modele to TM31, TM5 oraz TM6. W oficjalnym kanale sprzedaży możemy kupić jedynie najnowszą wersję tego urządzenia, a jeżeli zależy nam na starszych modelach to musimy poszukać używanego robota kuchennego np. na portalach aukcyjnych.

Wszystkie wersje Thermomixa otrzymujemy z dzbankiem o pojemności około 2 litry zależnie od modelu, pokrywką, miarką, bazą, koszyczkiem, kopystką, motylkiem oraz podstawką Varoma. Dodatkowo otrzymujemy książkę z przepisami oraz w najnowszych wersjach możliwość wgrania przepisów bezpośrednio do urządzenia.

Opisywany robot kuchenny w swej najnowszej odsłonie posiada naprawdę sporą liczbę możliwości takich jak: Ważenie, siekanie, mielenie, blendowanie, miksowanie, mieszanie, gotowanie na parze, ubijanie, wyrabianie ciasta oraz emulgowanie. Jak widać dzięki jednemu urządzeniu możemy między innymi przygotować ciasto na pizzę, posiekać i zmieszać składniki do sałatki czy pasty, ugotować zupę i podać ją w postaci kremu, ugotować jajka, makaron, ryż, ziemniaki, wycisnąć sok ze świeżych owoców oraz ugotować na parze mięso czy pyszną rybę.

Niestety jak to często bywa za taki wynalazek nowoczesnej technologii trzeba słono zapłacić. Najnowszy model Thermomix TM6 kosztuję ponad 5000 zł, ale zawsze możemy poszukać starszych, używanych wersji tego wielofunkcyjnego robota kuchennego, które mają niższą cenę.

Dostępność tego urządzenia dla osób niewidomych i słabowidzących zależy od wybranego modelu. Wersja urządzenia nazwana TM31, która jest obsługiwana za pomocą przycisków na głównej bazie urządzenia, pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na bez problemową obsługę wszystkich funkcji tego robota kuchennego poza wagą, która jest nieudźwiękowiona.

Natomiast dwie najnowsze odsłony, czyli TM5 oraz TM6 posiadają już niestety ekrany dotykowe, które bez udźwiękowienia wydają się praktycznie niedostępne dla osób z dysfunkcją wzroku. Na szczęście po odpowiednim przystosowaniu ich do swoich potrzeb można używać go bez użycia wzroku. Ikonki odpowiadające za ustawienie czasu, temperatury od 37 stopni do ponad 120 stopni oraz prędkości noży od 0.5 do 10 są ułożone w jednym miejscu na ekranie. Pozwala to na oznaczenie ich naklejkami wypukłymi jak np. taśma do metkownicy i uruchamianie ich dotykiem bez wzrokowo.

Po zaznaczeniu palcem konkretnej funkcji jak np. czas wystarczy pokręcić skokowym pokrętłem, aby ustawić odpowiedni czas, temperaturę oraz obroty noży. W taki sam sposób możemy oznaczyć sobie chociażby obroty wsteczne, które służą do mieszania zawartości czy wyrabianie ciasta. Tak samo jak w modelu TM31 i w najnowszych odsłonach niedostępna jest dla osób niewidomych oraz słabowidzących waga, której wyniki wyświetlają się jedynie na ekranie urządzenia. W taki sam sposób działają również przepisy, które mamy bezpośrednio w urządzeniu. Najnowszy model TM6 pozwala dodatkowo na przechodzenie pomiędzy najważniejszymi funkcjami poprzez naciśnięcie pokrętła co też osobom z dysfunkcją wzroku ułatwia przygotowywanie potraw w tym wielofunkcyjnym robocie.

Możliwe jest również wykupienie abonamentu, co pozwoli nam na przeglądanie setek przepisów w mobilnej aplikacji na smartfonie, która dostępna jest dla programów udźwiękawiających.

Podsumowując już ten artykuł dodam, że jako osoba niewidoma na co dzień używam Thermomix TM5 z ekranem dotykowym i jest to dla mnie wspaniały pomocnik kuchenny. Pozwala mi na szybkie zrobienie wielu potraw, których zapewne nie przygotowałbym w tradycyjny sposób. Możliwość posiadania tylu przydatnych funkcji w jednym urządzeniu, które mogę samodzielnie obsłużyć przekonało mnie do jego zakupu. Osoby z innymi niepełnosprawnościami nie powinny mieć żadnych problemów z obsługą Thermomixa, ponieważ wszystko jest wyraźnie i jasno oznaczone, dlatego zachęcam wszystkich do wypróbowania tego wielofunkcyjnego robota kuchennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 37 = 38