Tak się robi dostępność

Sala Kolumnowa z uczestnikami konferencji

Już za kilka dni w Sejmie RP odbędzie się doroczna konferencja Fundacji Widzialni „Cyfrowo Wykluczeni”. Przedstawimy Raport o łamaniu barier w sieci przez administrację, biznes, ngo.  Ale o dostępności będziemy nie tylko mówić.  Bo my nie wykluczamy. Chcesz zobaczyć dostępne wydarzenie w praktyce – zapraszamy! Nasza konferencja będzie całkowicie dostępna dla osób o specjalnych potrzebach. Dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową, Głuchych posługujących się językiem migowym, słabosłyszących z implantami i aparatami słuchowymi lub tych, którzy utracili słuch w późniejszym okresie, osób niewidomych, niedowidzących i głuchoniewidomych oraz osób starszych.

Zapewniamy:  tłumaczenie na polski język migowy, symultaniczny przekaz tekstowy (SPT) i pętlę indukcyjną.  Zwracamy uwagę na kontrast prezentacji i sposób narracji. Całość będzie transmitowana on-line z napisami i tłumaczeniem PJM. Miejsce jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami będą również asystenci.
Materiały pokonferencyjne opublikujemy na stronie www zgodnej z WCAG 2.0. AA, film opatrzymy napisami, przygotujemy dostępne wersje dokumentów  elektronicznych, a najważniejsze materiały nagramy w PJM.

Chcesz się zarejestrować? Przejdź do artykułu o konferencji „Cyfrowo Wykluczeni”

Artykuł – Zaproszenie na Konferencję”CYFROWO WYKLUCZENI”

A oto 10 zasad, które pomagają nam zorganizować wydarzenie bez barier:

  1. Wybierz miejsce dostępne architektonicznie z wygodnym dojazdem komunikacją miejską.
  2. Opracuj dostępne zaproszenie. Tekstowa forma ułatwi dotarcie z informacją do większej grupy odbiorców m.in. niewidomych, a nagranie w języku migowym do głuchych.
  3. Zamieść w formularzu rejestracyjnym pytanie o specjalne potrzeby uczestników.
  4. Zapewnij różne formy kontaktu – telefon, sms, e-mail.
  5. Zadbaj o dostępność strony www i materiałów konferencyjnych. Korzystaj z plików w dostępnych formatach elektronicznych (Word, PDF z warstwą tekstową) oraz wideo z tłumaczeniem na język migowy,  z napisami, audiodeskrypcją. Bądź przygotowany na udostępnienie alternatywnych formatów takich jak np. druk powiększony.
  6. Zapewnij asystę osobom o specjalnych potrzebach. Zorganizuj szkolenie dla pracowników i wolontariuszy z obsługi osób z niepełnosprawnościami.
  7. Pamiętaj, że podczas wydarzeń różne grupy osób z niepełnosprawnościami mają różne potrzeby. Dla głuchych pomocne będzie tłumaczenie na język migowy, dla słabosłyszących pętla indukcyjna, symultaniczny przekaz tekstowy i filmy z napisami, dla słabowidzących wysoki kontrast i duży tekst, a dla niewidomych audiodeskrypcja.
  8. Zadbaj o dostępność transmisji on-line przez tłumaczenie migowe, napisy, odtwarzacz przyjazny oprogramowaniu czytającemu.
  9. Pamiętaj o specjalnych potrzebach prelegentów z niepełnosprawnościami.
  10. Korzystaj z usług profesjonalistów, a w razie wątpliwości konsultuj się z organizacjami reprezentującymi osoby z niepełnosprawnościami.

Obejrzyj film „Jak zorganizować konferencję bez barier? (PJM, napisy)”. Realizacja: Dostępni.eu

Chcesz wiedzieć więcej przeczytaj publikację „Dostępne wydarzenie w praktyce”

Publikacja DOSTĘPNE WYDARZENIA W PRAKTYCE.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 4 =