Wysyp funkcji dostępności w urządzeniach firmy Apple

Grafika z napisem Wysyp funkcji dostępności w urządzeniach firmy Apple

Amerykański gigant z cupertino, już od wielu lat pokazuje swoim wszystkim użytkownikom, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych w temacie accessibility. Po wprowadzeniu kilkanaście lat temu podstawowych funkcji dostępności, takich jak udogodnienia dla osób niewidomych, słabowidzących, niedosłyszących czy z ograniczoną motoryką, firma Apple nadal rozwija swoje osiągnięcia i zaskakuje nas nowymi pomysłami w zakresie dostępności swoich urządzeń.

Na pewno nie wyobrażaliście sobie, że zegarkiem Apple Watch kiedykolwiek będzie można sterować za pomocą zwykłych ruchów dłoni a iPada obsługiwać przy pomocy wzroku, a jednak takie i inne pomniejsze funkcjonalności będą wkrótce wdrożone przez giganta z cupertino. W poniższym tekście opowiem Wam jakie dokładnie nowości szykuje dla osób z niepełnosprawnościami firma Apple i kiedy możemy się ich spodziewać.

Już od kilku lat program udźwiękawiający Voice Over dzięki sztucznej inteligencji, potrafi wykryć i ogólnie powiedzieć, jakie elementy znajdują się na obrazkach czy naszych zdjęciach w iPhone. W każdym roku ta funkcja jest coraz bardziej dopracowywana i ulepszana, co pozwala osobom niewidomym na uzyskanie coraz więcej informacji o tym, co znajduje się na zdjęciach zapisanych w rolce z aparatu. Najnowsze przecieki od amerykańskiego producenta sprzętów z nadgryzionym jabłkiem sugerują, że już niedługo rozpoznawanie obrazów, będzie potrafiło wykryć dodatkowe szczegóły na naszych zdjęciach.

Z tego co na dzisiejszy dzień wiadomo, na pewno zostanie poprawione wykrywanie osób, danych tabeli i innych obiektów oraz tekstu na obrazkach w systemie iOS, a na pewno to nie koniec nowości, które szykuję dla nas Apple w tym temacie.

Drugą nowością, z zakresu accessibility, ma być możliwość obsługi tabletu z systemem operacyjnym iPadOS za pomocą naszego wzroku. Dzięki temu, kompatybilne iPady, pozwolą na śledzenie ruchu naszych gałek ocznych i przesuwanie wskaźnika w miejsce, w które będziemy się w danym momencie patrzeć. Dodatkowo po przez wykonanie konkretnego ruchu np. mrugnięcia zostanie wykonana konkretna czynność np. uruchomienie zaznaczonej aplikacji.

Według mnie najciekawszą, zapowiadaną nowością z zakresu dostępności w sprzętach amerykańskiego giganta, będzie możliwość sterowania zegarkiem Apple Watch za pomocą ruchów dłoni. Za taką funkcję, ma odpowiadać AssistiveTouch, który będzie wprowadzony w najbliższych miesiącach. Działanie tej opcji ma być wspomagane przez akcelerometr, żyroskop, czujnik tętna oraz uczenie maszynowe na samym urządzeniu, co Pozwoli na wykrycie różnic w ruchu mięśni i aktywności ścięgien. Dzięki temu osoby, które mają różne dysfunkcje związane z kończynami, będą mogły poruszać kursorem na wyświetlaczu zegarka za pomocą różnych gestów dłońmi np. zaciskanie czy szczypanie palcami. Na pewno poza możliwością chodzenia kursorem po wyświetlaczu, zostaną dodane jeszcze inne funkcjonalności przy konkretnych ruchach dłonią, jak odbieranie połączeń czy otwieranie centrum powiadomień lub centrum sterowania. Dla mnie jest to bardzo interesująca funkcja i chętnie przetestuję jej działanie, jak tylko zostanie udostępniona w oprogramowaniu watchOS.

Poza powyższymi dużymi innowacjami w zakresie accessibility, spodziewane są jeszcze inne małe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Między innymi zostanie dodana obsługa nowych, dwukierunkowych aparatów słuchowych, dzięki czemu mikrofony w takich urządzeniach, pozwolą osobom głuchym na rozmowy w trybie głośnomówiącym i przez FaceTime. Dodatkowo firma Apple, doda obsługę rozpoznawania audiogramów, czyli wykresów, które przedstawiają wyniki badania naszego słuchu, co pozwoli na dostosowanie dźwięku dla każdego użytkownika, zgodnie z wynikami z audiogramu.

Dla osób, które cierpią na brak spokoju, możliwości skupienia się i odprężenia, firma Apple również przygotowała nową funkcję ułatwień dostępności, jaką będą dźwięki tła. Najlepiej to rozwiązanie opisuje sam amerykański gigant:

„Codzienne dźwięki mogą być rozpraszające, niewygodne lub przytłaczające. Wspierając neuroróżnorodność, Apple wprowadza funkcje „Dźwięki tła”, które pomagają zminimalizować zakłócenia i pomóc użytkownikom skupić się, zachować spokój lub odpocząć. Zrównoważony, jasny lub ciemny szum, a także dźwięki oceanu, deszczu lub strumieni są stale odtwarzane w tle, maskując niepożądane dźwięki otoczenia lub zewnętrzne, a dźwięki mieszają się z innymi dźwiękami audio i systemowymi lub zanikają pod nimi”.

Podsumowując już powyższy tekst, muszę powiedzieć, że z wielkim wyczekiwaniem czekam na wszystkie, powyżej opisane innowacje i na pewno wypróbuję większość z nich, jak tylko zostaną dodane w aktualizacjach oprogramowania. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Apple ma zamiar dodać wszystkie te funkcjonalności, ale raczej będzie to miało miejsce już w tym roku – zapewne na jesieni, podczas prezentacji nowych wersji systemów operacyjnych na smartfony, tablety, zegarki oraz komputery Mac.