BigBlueButton – dostępnym systemem do zorganizowania Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Grafika z napisem BigBlueButton uzyty podczas Festiwalu Klultury i sSztuki dla Osób Niewidomych

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych co roku odbywa się stacjonarnie w Płocku. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie De Facto, znane z innych działań, upowszechniających różne formy kultury dla osób niepełnosprawnych. Niestety tego roczna pandemia sprawiła, że festiwal nie mógł odbyć się stacjonarnie jak co roku, dlatego został on przygotowany w formie online. W poniższym tekście powiem Państwu na jakim systemie odbywało się to święto kultury, jak wyglądała jego obsługa z programem udźwiękawiającym oraz jakie posiadał funkcje i możliwości.

Tego roczna edycja Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, była zupełnie inna od poprzednich wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie De Facto. Co roku kilkadziesiąt osób z dysfunkcją wzroku spotykało się w Płocku, aby uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak filmy, spektakle teatralne, koncerty – dostosowane dla osób niewidomych oraz słabowidzących za pomocą audiodeskrypcji. Niestety epidemia COVID-19 pokrzyżowała w tym roku możliwość odbycia się festiwalu w standardowy sposób.

Z tego powodu De Facto postanowiło przenieść wszystkie zaplanowane wydarzenia tego święta kultury do Internetu i zorganizować go online. Wykorzystało do tego celu system BigBlueButton. Każdy z uczestników otrzymał swój prywatny login i hasło, za pomocą którego logował się na stronie Festiwalu. Po zalogowaniu w polu edycyjnym domyślnie mieliśmy wpisane nasze imię i nazwisko, a pod nim znajdował się przycisk „Dołącz”, który po kliknięciu, pozwalał nam wejść do tak zwanego pokoju.

Za nim można było usłyszeć rozmowy uczestników, trzeba było wybrać, czy chcemy połączyć się z włączonym czy wyłączonym mikrofonem. Po wybraniu opcji „Bez mikrofonu” od razu dołączaliśmy do spotkania, gdzie mogliśmy słyszeć jak inne osoby witają się po dołączeniu do wydarzenia kulturalnego. Natomiast po wybraniu linku „Korzystam z mikrofonu” należało przeprowadzić test, polegający na powiedzeniu kilku słów i sprawdzeniu czy jest to słyszane w naszych słuchawkach. Jeśli potwierdziliśmy, że wszystko działa poprawnie również dołączaliśmy do spotkania i mogliśmy się przedstawić i przywitać.

Na stronie, gdzie odbywały się wszystkie wydarzenia tego rocznego festiwalu było dostępnych kilka niezbędnych funkcji. Można było włączać oraz wyłączać mikrofon, pisać i odczytywać wiadomości z tekstowego chatu oraz sterować pokazywaną produkcją w odtwarzaczu Vimeo. Wszystkie powyższe czynności, były dostępne poprzez wyszukiwanie odpowiednich przycisków na stronie, lub przez naciskanie odpowiednich skrótów klawiaturowych, dzięki czemu obsługa całego serwisu była prosta i bezproblemowa nawet dla osób nieobeznanych z nowoczesnymi technologiami. Dodatkowym plusem systemu BigBlueButton było to, że można było dołączać do zorganizowanych spotkań i odtwarzać wydarzenia kulturalne na wszystkich systemach operacyjnych, nawet mobilnych, i w większości wyszukiwarek internetowych.

Dwa miesiące przed rozpoczęciem tego kulturalnego wydarzenia, Stowarzyszenie De Facto przeprowadziło kilka próbnych połączeń, w których wszyscy uczestnicy festiwalu mogli przetestować jego działanie. Podczas takich testów został też pokazany film, gdzie osoby niewidome i słabowidzące miały możliwość nauczyć się sterowania odtwarzaczem materiałów video. Dzięki temu liczba występujących trudności z obsługą strony u uczestników spadła do minimum i cały festiwal odbył się bez większych problemów. Pomimo tego zawsze istniała możliwość zadzwonienia pod podany na początku festiwalu numer telefonu, gdzie dostępne były osoby, z tak zwanej pomocy technicznej, które pomagały rozwiązać bieżące problemy.

Podsumowując już powyższy tekst powiem, że jako niewidomy uczestnik, naprawdę dobrze i łatwo obsługiwało mi się system BigBlueButton z programem udźwiękawiającym, gdzie mogłem obejrzeć wiele interesujących produkcji filmowych i teatralnych opatrzonych dodatkową ścieżką audiodeskrypcji. W przyszłości De Facto ma zamiar również korzystać z tego systemu i organizować wiele kulturalnych wydarzeń stacjonarnie oraz online. Wszystkich wielbicieli kina i kultury, zachęcam do zapisania się na to wspaniałe wydarzenie, które co roku odbywa się we wrześniu, a rekrutacja trwa już od czerwca. Informacje o tego rocznej edycji festiwalu, można znaleźć na stronie internetowej „Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych”, która w całości została stworzona przez niewidomego programistę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =