Dostępne smartfony, krok po kroku

Prezentacja funkcjonalnośći smartfona

Współcześnie mamy możliwość korzystania z wielu urządzeń multimedialnych, które są nam pomocne w pracy i w życiu prywatnym. Szczególnie jednak niezbędne dla większości z Nas są smartfony i nie wyobrażamy sobie codzienności bez tych niewielkich urządzeń zawierających cały wachlarz funkcjonalności w jednym miejscu, zawsze pod ręką. Korzystanie ze smartfona to dla Nas chleb powszedni, używamy ich prawie wszyscy. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób telefony komórkowe obsługują osoby ze szczególnymi potrzebami?

To pytanie było inspiracją do działania dla jednej z najważniejszych w Polsce firm telekomunikacyjnych – Orange Polska. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom wszystkich swoich klientów, również tych z niepełnosprawnościami, firma we współpracy z Fundacją Widzialni zrealizowała projekt, w ramach którego powstała swego rodzaju instrukcja obsługi smartfona dla osób o specjalnych potrzebach.

Zacznijmy jednak od początku. Obsługując naszego smartfona opieramy się zasadniczo na dwóch zmysłach – wzroku i słuchu. Teraz wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie jest to możliwe. Czy w takim wypadku telefon staje się bezużyteczny? Otóż nie, producenci telefonów dostrzegając potrzeby osób z niepełnosprawnościami wyposażyli urządzenia w dodatkowe funkcjonalności, które wspierają ich obsługę.

Wspólnie z Orange Polska nagraliśmy 3 filmy instruktażowe – dla systemu Windows Phone, iOS oraz Android, które krok po kroku prezentują funkcjonalności dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to zupełnie inny sposób obsługi smartfona, często nawet nie wiemy  jakie możliwości kryje w sobie nasz telefon. Osoby o specjalnych potrzebach korzystają z gestów, aplikacji i funkcji, które wbudowane są w system ich telefonu. Z czasem obsługa staje się intuicyjna, trzeba jednak przebrnąć przez pierwszy etap jakim jest nauka obsługi smartfona, co początkowo może wydawać się trudne i zniechęcające.

Tu z pomocą przychodzą zrealizowane w ramach projektu filmy. Filmy w pełni dostępne, opatrzone napisami, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz lektorem w tle. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego materiału, mamy nadzieję, że okaże się pomocny wskazując nowe możliwości i ułatwiając dostosowanie smartfona do naszych indywidualnych potrzeb. Warto wspomnieć, że filmy choć powstały z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, mogą być przydatne dla Nas wszystkich, w sytuacji gdy musimy dostosować się do warunków otoczenia, przytrafi nam się sytuacja losowa, bądź z jakiegoś powodu czasowo nasze zmysły zawodzą.

Obejrzyj filmy:

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach Windows Phone (Polski Język Migowy, napisy)

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach iPhone (Polski Język Migowy, napisy)

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach Android (Polski Język Migowy, napisy)

Do pobrania:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 6 =