Z inicjatywy Lidera Cyfryzacji Włodzimiera Marcińskiego oraz Partnerów Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych opracowany został „Manifest na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce”. Apel kierowany jest zarówno do rządu i samorządów, biznesu i przedsiębiorców, instytucji edukacyjnych i naukowo-badawczych, jak i współobywateli. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Jak czytamy w treści manifestu jego współtwórcy pragną:
aby Polska była krajem, w którym każdy ma możliwość wykorzystania Internetu oraz innych nowych technologii do polepszania jakości swojego życia i życia najbliższych. Dzięki kompetencjom cyfrowym będzie pełniej rozwijać się w życiu osobistym, społecznym, obywatelskim i zawodowym wnosząc wkład w rozwój nowoczesnej Polski.
Zmiany w tym obszarze mają zatem pozytywnie wpływać na nasze życie i usprawnić funkcjonowanie obywateli naszego kraju. Aby takie zmiany były możliwe SPRUC wskazuje na 13 zasad, które powinny przyświecać rozwojowi kompetencji cyfrowych w Polsce:
- Każdy posiada możliwość korzystania z technologii cyfrowych i czerpania korzyści z nimi związanych.
- Każdy ma możliwość posiadania dostępu do Internetu, a bezpłatny dostęp publiczny jest zapewniony przez takie instytucje jak szkoły, biblioteki czy urzędy.
- Szanse nabywania i rozwijania kompetencji cyfrowych są równe dla wszystkich, z uwzględnieniem ich ograniczeń i warunków ekonomicznych.
- Aktywizacja cyfrowa uwzględnia różne formy wykluczenia i zmierza do ich usunięcia. Osoby potrzebujące wsparcia, uzyskują pomoc w rozwoju kompetencji oraz w dostępie do technologii asystujących, likwidujących bariery w korzystaniu.
- Dla części osób korzystanie z Internetu w sposób niebezpośredni, ze wsparciem innych, jest wystarczającą formą aktywności cyfrowej.
- Rozwój kompetencji cyfrowych opiera się na podejściu relacyjnym, wiążąc korzystanie z
technologii z konkretnymi korzyściami w różnych sferach życia. Punktem wyjścia do aktywizacji cyfrowej jest więc pokazanie indywidualnych korzyści, jakie przynoszą technologie. - Nauka kompetencji cyfrowych jest personalizowana tak, by odpowiadała indywidualnym potrzebom i możliwościom. Nie istnieje jeden niezbędny zestaw kompetencji cyfrowych, różne mogą być cele i sposoby korzystania z Internetu.
- Kształcenie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży, powiązane z edukacją informatyczną i medialną, jest istotnym elementem kształcenia na wszystkich etapach edukacji.
- Rozwój kompetencji cyfrowych odbywa się na każdym etapie życia. Działania podejmowane w ramach edukacji formalnej są uzupełniane przez edukację nieformalną oraz samokształcenie.
- Osoby aktywne zawodowo stale rozwijają swoje kompetencje, tak aby dostosowywać się do rozwoju technologii i zmieniającego się rynku pracy.
- Nabywanie kompetencji cyfrowych dotyczy także świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii. Kształci umiejętności dbania o swoje bezpieczeństwo, krytycznego odbioru treści, dokonywania świadomych wyborów związanych z korzystaniem z technologii oraz znajomość obowiązujących zasad i przysługujących użytkownikom praw.
- E-usługi (publiczne i komercyjne) są przyjazne, efektywne i zaprojektowane w sposób nakierowany na użytkowników , co gwarantuje ich wykorzystanie. Kluczowe jest tworzenie usług dostępnych dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności i wieku, a także użytego sprzętu i oprogramowania.
- Rozwój kompetencji cyfrowych jest wspierany dzięki współpracy i wykorzystaniu zasobów administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz biznesu.
Przydatne linki
- Pełną wersję Manifestu możemy przeczytać na stronie Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych
- Aby poprzeć Manifest należy kliknąć w link Manifest – Umiejętności dla przyszłości