Muzeum bez barier

Logo Czytanieobrazów.pl

Audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, doskonałe fotografie – to tylko niektóre atrakcje, które w portalu Czytanieobrazów.pl, czekają na każdego, kto zapragnie zwiedzać polskie muzea i galerie.

Portal jest odpowiedzią na marzenia o zdigitalizowaniu i udostępnieniu w jednym, przyjaznym dla każdego miejscu dzieł sztuki plastycznej; na marzenia o spotkaniach spod znaku kultury, które nie muszą, a wręcz nie powinny wykluczać nikogo. Dodatkiem do portalu jest darmowa aplikacja, dzięki której regularnie można otrzymywać zdjęcia, audiodeskrypcje i tłumaczenia na PJM stworzone do dzieł sztuki plastycznej oraz informacje o planowanych, w różnych miejscach w Polsce, przedsięwzięciach muzealnych uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Czytanieobrazów.pl to pomysł Fundacji Kultury bez Barier, kolejny pomysł na likwidowanie barier w dostępie do kultury.

Portal i aplikacja wyrosły z myślenia o potrzebach osób z niepełnosprawnością, ale od samego początku chcieliśmy stworzyć coś, co będzie dostępne i atrakcyjne dla każdego, bez względu na to, czy ma jakąś niepełnosprawność, czy jest od niej wolny – mówi Anna Żórawska z FKbB i dodaje: Wiedzieliśmy, że musimy mieć produkt zarówno dostępny, jak i atrakcyjny – użyteczność i estetyka były w czasie pracy tak samo ważne.

Na portalu i w aplikacji znajdują się eksponaty zdigitalizowane w ten sposób, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty uproszczone, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł.

Słowem wszystko, co udało nam się wymyślić, by oddać kulturę i sztukę każdemu. Niektóre z tych eksponatów, w takiej właśnie, dostępnej formie, można znaleźć na stronach WWW muzeów i galerii. Czytanieobrazów.pl nie zastępuje tych stron, ale ułatwia osobom, którym trudniej jest wędrować po wirtualnych przestrzeniach kultury, odnalezienie i poznanie interesujących ich dzieł – mówi Robert Więckowski z FKbB.

Dzieła prezentowane w serwisie można często spotkać na wystawach stałych eksponowanych w poszczególnych muzeach.

Wirtualny świat jest jednak odrobinę bogatszy od codzienności. – Czytanieobrazów.pl daje szansę oglądania także tych eksponatów, które spoczywają akurat w magazynach lub wypożyczone, wędrują gdzieś po świecie – mówi Anna Żórawska. Portal i aplikacja nie chcą zastępować prawdziwych muzeów i galerii. Wprost przeciwnie – internetowe narzędzia są zaproszeniem do odwiedzenia w jednym miejscu wielu polskich muzeów i galerii, do poznania ich różnorodności, do poczucia i zrozumienia zebranych przez nie dzieł, do zachwycenia się i zatęsknienia za częstszymi odwiedzinami w tych placówkach.

Czytanie obrazów jest tworzone – i będzie tak zawsze – w ścisłej współpracy z muzeami i galeriami. Dyrektorzy tych instytucji zgodzili się, by zdigitalizowane w dostępnej formie dzieła znalazły się w nowym serwisie www. Następnie to pracownicy poszczególnych muzeów i galerii dokonali wyboru prac, które w pierwszej kolejności zostały zamieszczone w Internecie.

Te osoby są niezwykle aktywne, twórcze i, co ogromnie ważne, ich nie trzeba przekonywać, jak ważne jest likwidowanie barier w dostępie do sztuki. Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy – podkreśla Robert Więckowski.

Realizacja projektu Czytanie obrazów jest możliwa dzięki dofinansowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz informację w Polskim Języku Migowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 15 = 22