Napisy na żywo w “Tańcu z gwiazdami”

Iwona Cichosz i Stefano Terrazzino w Tańcu z Gwiazdami

Polsat potwierdził, że rozpocznie nadawanie napisów na żywo do “Tańca z gwiazdami”, w którym uczestniczy niesłysząca Iwona Cichosz. Napisy zrealizuje zespół Moniki Szczygielskiej, wiceprzewodniczącej rady naszej fundacji.

Współpraca Polsatu z zespołem Dostępni.eu to efekt próśb środowiska osób niesłyszących. Głusi rozczarowani brakiem dostępności pierwszego odcinka programu rozpoczęli akcję wysyłania petycji do zarządu Polsatu z prośbą o napisy na żywo lub tłumacza migowego w show. Wsparły ich w tym organizacje pozarządowe i media. Ogromne zainteresowanie tematem nie pozostało bez echa.

Polsat jest pierwszą stacją telewizyjną, która zdecydowała się nadać napisy na żywo do programu rozrywkowego i to w dodatku w prime time. Wierzymy, że napisy na żywo w jednym programie, to milowy krok do dostępności programów informacyjnych, publicystycznych i rozrywkowych w telewizji – mówi Monika Szczygielska.

W końcu, kto wie lepiej jak my, że technologicznie napisy na żywo są możliwe! Po raz pierwszy w Polsce zostały zastosowane podczas konferencji organizowanej przez naszą fundację w 2013 roku. Podczas tegorocznej konferencji również planujemy transmisję online z napisami na żywo! I będzie je realizował ten sam zespół, który rozpoczyna współpracę z Polsatem.

Dlaczego głusi musieli walczyć o napisy? Niestety dziś polskie prawo nie wymaga od nadawców napisów w programach na żywo. Symboliczne zobowiązanie telewizji do zapewniania 10% programów z napisami, audiodeskrypcją albo tłumaczeniem migowym pozwala nadawcom w ogóle nie zajmować się tą kwestią. To bardzo mało, a i tak 5 stacji telewizyjnych w 2015 roku nie wywiązało się z tego obowiązku. Dwie zostały  ukarane karami pieniężnymi.

W Parlamencie Europejskim trwa przegląd dyrektywy audiowizualnej i wszystko wskazuje na to, że prawo w Polsce będzie musiało się zmienić.

PS. Ten artykuł powstał z wykorzystaniem narzędzia: Pisanie głosowe w Google Docs.

Fotografia źródło: www.polsat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 57