Wakacyjnie, festiwalowo i dostępnie!

Plakat Orange Warsaw Festival 2016

Już na początku czerwca niepowtarzalna okazja do świętowania i świetnej zabawy dla wszystkich fanów dobrej muzyki. Zbliża się dziewiąta już edycja Orange Warsaw Festival. 3 i 4 czerwca na wielkiej scenie wystąpią gwiazdy takie jak Lana Del Rey, Tom Odell, Skrillex oraz wielu innych wspaniałych artystów. To jeden z największych festiwali muzycznych w naszym kraju i wydarzenie z pewnością warte uwagi.

Zastanawiacie się jednak pewnie, dlaczego na Blogu o dostępności piszemy o muzyce. Czy kochamy muzykę? Oczywiście, uwielbiamy jej słuchać, umila nam czas w pracy :)uśmiech Czy lubimy festiwale? Jasne, to okazja do dobrej zabawy. Ale czy da się połączyć, dobrą zabawę, świetną muzykę, wielki festiwal i dostępność?

Tak, to właśnie dostępność jest kluczowym powodem, dla którego piszemy i mówimy o Orange Warsaw Festival. To jedyna w Polsce impreza, której organizatorzy zadbali o pełną dostępność dla wszystkich uczestników, również tych z niepełnosprawnością. O pracy nad dostępnością zeszłorocznej edycji, która z pewnością na długo zagości w pamięci wszystkich festiwalowiczów pisze Monika Szczygielska w publikacji „Dostępne wydarzenia w praktyce”. Przeczytajcie fragment publikacji z wypowiedziami organizatorów oraz osób zaangażowanych w dostępność Festiwalu:

Anna Kowalik-Mizgalska, Orange Polska:

„Ważne dla nas jest, aby Orange Warsaw Festival był wydarzeniem dostępnym dla wszystkich fanów dobrej muzyki. Podjęliśmy wyzwanie. Spróbowaliśmy dostosować całą infrastrukturę festiwalową do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami. Mamy utwardzone ścieżki komunikacyjne, mamy dogodną platformę widokową, mamy audiodeskrypcję wybranych koncertów, specjalny punkt obsługi. Mamy również dostosowaną stronę festiwalową, stronę internetową. Zaprosiliśmy również do współpracy pracowników Orange Polska, jako wolontariuszy, aby służyli pomocą i asystą osobom z niepełnosprawnościami”.

Izabela Sopalska, Fundacja Polska Bez Barier:

„Podczas szkoleń staraliśmy się pokazać wolontariuszom, jak pomagać osobom poruszającym się na wózkach pokonywać przeszkody, w jaki sposób można poprowadzić osobę niewidomą oraz jak się komunikować z osobami niesłyszącymi. Staraliśmy się podpowiedzieć rozwiązania dla każdej z tych grup”.

Dzięki audiodeskrypcji Orange Warszaw Festival już od 3 lat w pełni mogą odbierać także osoby niewidome.

[Błażej Grygiel, fragment audiodeskrypcji] W górze tuż pod sufitem sceny zamontowane są cztery rusztowania, metalowe, na których zawieszone są rzędy reflektorów. Po lewej, po prawej stronie, po jednym telebimie oraz zwieszone głośniki tzw. przody, tak o nich mówią techniczni.

Błażej Grygiel, Fundacja Katarynka:

„Jesteśmy na Orange Warsaw Festiwal i zajmujemy się audiodeskrypcją. Opowiadamy wszystkim, tak naprawdę, bo nie tylko osobom z dysfunkcją wzroku, choć przede wszystkim to dla nich, jak wygląda koncert, jak wygląda scena, jak odnaleźć się na terenie miasteczka festiwalowego, na czym grają muzycy i jak wyglądają. Oprócz tego dorzucamy od siebie dużo ciekawostek i przede wszystkim ważnych porządkowych informacji łącznie z tym jak po koncercie dotrzeć do domu”.

Wszystkie ważne informacje można było uzyskać w Punkcie Obsługi Priorytetowej. Miejsce to zostało wyposażone w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących, był też dostępny tłumacz języka migowego.

Maciej Kasperkowiak, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących:

„Jest to pierwszy tak duży festiwal muzyczny, podczas którego wykorzystano pętlę indukcyjną. Zainstalowano ją w punkcie obsługi priorytetowej. Poprawia ona znacząco zrozumiałość mowy i ułatwia obsługę osób z niedosłuch”.

Również w tym roku Organizatorzy dołożyli wszelkich starań by osoby niesłyszące, niewidome, czy na wózku, mogły bawić się na równych prawach z pełnosprawnymi przyjaciółmi. www.orangewarsawfestival.pl/osoby-z-niepelnosprawnosciami/  to zbiór odpowiedzi na pytania dotyczące biletów kategorii D, rozwiązań na terenie festiwalu, dostępności miasteczka festiwalowego i wielu innych kwestii istotnych dla uczestników z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że możemy być częścią tego wydarzenia, dbając o dostępność jego strony WWW.

I jeszcze jedna ważna kwestia – dostępność po prostu się opłaca! Ucieszyły nas wieści od Organizatorów o tym, że sukcesy i profesjonalizm w zapewnieniu równych możliwości uczestnictwa dla wszystkich, przynosi wymierne korzyści. Statystyki pokazują, że wśród uczestników Orange Warsaw Festival z roku na rok przybywa uczestników z niepełnosprawnościami. Życzymy wszystkim świetnej zabawy przy dobrej muzyce! Wszystkim bez wyjątku :)uśmiech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =