Nowości w opcjach dostępności w najnowszym systemie iOS 14

Napis iOs 14 Beta Czy jest bardziej dostępny niż poprzednik

Dostępność urządzeń oraz oprogramowania dla osób o specjalnych potrzebach w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej istotnym elementem dla wielu producentów. Jednak już od wielu lat na czele takich firm stoi znana wszystkim marka z logiem nadgryzionego jabłka. Piszę tutaj oczywiście o Apple, który już od ponad dekady wdraża coraz nowsze funkcje dostępności do swojego oprogramowania. Od ponad miesiąca testuję najnowszą wersję iOS 14 Beta, który został zaprezentowany na czerwcowej konferencji dla deweloperów WWDC 2020. W poniższym artykule powiem o moich pierwszych wrażeniach z testowania iOS 14 oraz opiszę, jakie nowości możemy znaleźć dla osób niepełnosprawnych w tej wersji systemu.

Zawsze przy instalacji wersji beta systemów operacyjnych od Apple pojawia nam się komunikat, że instalujemy ją na własne ryzyko. Oznacza to, że jeśli telefon przestanie nam działać lub będziemy mieli z nim jakieś problemy to producent nie bierze za to żadnej odpowiedzialności. Jednak ja postanowiłem zaryzykować i po pobraniu wersji beta zainstalowałem iOS 14 na swoim smartfonie. Od razu powiem, że pierwsze minuty korzystania z najnowszego systemu zdecydowanie pokazały mi, że jest to jeden z lepszych systemów operacyjnych od Apple. Poruszając się przy pomocy programu udźwiękawiającego Voice Over wszystko chodziło mi płynnie i bez żadnych zarzutów. W poprzednich latach pierwsze bety miały bardzo dużo problemów ze stabilnością i poprawnym działaniem. Podczas testów iOS 14 napotkałem tylko dwa problemy, które związane były z nieprzetłumaczonymi kontrolkami na nasz język oraz złym działaniem jednej aplikacji. Jednak powyższe kwestie zostaną na pewno naprawione do oficjalnej premiery iOS 14, która planowana jest na jesień 2020 roku.

W iOS 14 dostaliśmy sporo nowych opcji związanych z dostępnością dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wszystkie opisane poniżej funkcje możemy odnaleźć w Ustawienia -> Dostępność. Pierwszą interesującą nowością jest funkcja „Back Tap” umożliwiająca dodanie gestu dwu lub trzy krotnego stuknięcia w tylną część smartfona. Do obu stuknięć Możemy przypisać wywołanie różnych czynności takich jak np. pokazanie centrum powiadomień lub sterowania, włączenie jednej z dostępnych technologii asystujących czy uruchomienie konkretnego skrótu co bardzo przyśpiesza wiele czynności wykonywanych na smartfonie. Niestety opcja ta dostępna jest dopiero od iPhone X, dlatego użytkownicy starszych modeli iPhone nie będą mogli z niej skorzystać. Plusem oraz minusem funkcji „Back Tap” jest to, że działa nawet przez grube etui założone na naszego smartfona co pozwala bez problemu ją wywołać, ale z drugiej strony często aktywuje się kiedy kładziemy telefon na biurku czy regale.

Dla osób niewidomych pojawiło się też kilka ciekawych nowości. Po pierwsze dzięki sztucznej inteligencji Voice Over od teraz będzie próbował sam rozpoznać elementy znajdujące się na wyświetlaczu w aplikacjach oraz na stronach internetowych, które nie mają wbudowanej obsługi ułatwień dostępu. Dzięki temu osoby niewidome będą mogły chociaż częściowo obsłużyć takie programy i strony za pomocą Voice Overa. Drugą nowością związaną z programem udźwiękawiającym w iPhone jest poprawione rozpoznawanie i odczytywanie tego co znajduję się na zdjęciu. Dzięki temu będziemy mogli teraz usłyszeć opis zdjęcia nie w postaci pojedynczych wyrazów jak np. „Mężczyzna przy komputerze, biurko, krzesło”, ale w formie całego zdania np. „Mężczyzna siedzi na krześle przy biurku i pracuje na komputerze”. Obie powyższe funkcje dostępne są na razie tylko w języku angielskim, więc musimy trochę poczekać aż pojawią się one w naszym ojczystym języku. Innym przydatnym ustawieniem, które pojawiło się w iOS 14 jest możliwość włączenia interwału przesuwania pisma Braille’a, dzięki czemu osoby niewidome czytające dłuższy tekst czy książkę na iPhone będą mogły bez naciskania strzałki w dół czytać tekst automatycznie przesuwany przez smartfona. Ostatnią znalezioną przeze mnie nowością dla osób niewidomych jest opcja pozwalająca na włączenie komunikatu głosowego lub dźwięku, informujący o wykrytych czynnościach na obiekcie, na którym się obecnie znajdujemy.

Dla osób niesłyszących lub niedosłyszących pojawiły się również dwie ciekawe i przydatne nowości. Pierwszą jest funkcja rozpoznawania dźwięku, która pokazuje nam powiadomienie, gdy telefon wykryje jeden z czternastu dźwięków np. płacz dziecka, pukanie do drzwi czy lejącą się wodę. Drugą, istotną nowością jest możliwość wykorzystania słuchawek AirPods i Beats do dostosowania częstotliwości oraz wzmocnienia cichych dźwięków. Pozwoli to na jeszcze wyraźniejsze odsłuchiwanie filmów, muzyki czy połączeń telefonicznych dla tej grupy odbiorców.

Podsumowując już ten artykuł trzeba powiedzieć, że firma Apple naprawdę dba o wszystkich swoich użytkowników. Co roku w każdej nowej wersji systemu otrzymujemy dodatkowe opcje dostępności, które pozwalają cieszyć się z obsługi ich urządzeń coraz większej grupie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto dodane w iOS 14 funkcje takie jak biblioteka aplikacji czy możliwość dodania widżetu na ekran główny sprawiają, że iPhone jest interesującym smartfonem dla osób o specjalnych potrzebach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 3