Aplikacje do rozpoznawania tekstu dostępne na systemie iOS

Infografika z Logo Widzialni oraz tekstem Aplikacje do rozpoznawania tekstu dostępne na systemie iOS

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, coraz bardziej pozwalają osobom z różnymi niepełnosprawnościami na niwelowanie barier, które wynikają z dysfunkcji, którą takie osoby posiadają. Na pewno dużą grupą osób, która zawdzięcza coraz większą samodzielność takim rozwiązaniom, stanowią osoby niewidome oraz słabowidzące.

Powstające coraz nowsze urządzenia oraz aplikacje umożliwiają wykonanie wielu czynności, których bez wzroku nie są oni w stanie sami zrobić. Jedną i zarazem podstawową z takich czynności jest możliwość odczytywania tekstu nadrukowanego na kartce papieru. Dzięki powstającym aplikacjom do rozpoznawania tekstu osoby mające problemy ze wzrokiem mogą bez problemu odczytać tekst z listu czy innego ważnego dokumentu i zapoznać się w całości z jego treścią.

W poniższym tekście przedstawię Państwu kilka ciekawych programów na systemie iOS, które umożliwiają osobom niewidomym i słabowidzącym odczytać nie tylko wydrukowaną zawartość, ale nawet taką wyświetloną na ekranach urządzeń domowych.

Pierwszą aplikacją takiego typu, z którą zetknęłam się na swoim smartfonie był program KNFB Reader, stworzony przez firmę Sensotec nv. Aplikacja pozwala na wykonanie próbnego zdjęcia, które sprawdza czy widoczny jest tekst w polu widzenia kamery i podaje informacje, ile jest widocznych rogów kartki z tekstem. Po otrzymaniu takiego raportu możemy wykonać zdjęcie, które po chwili zostaje przetworzone za pomocą technologii OCR i przeczytane głosem syntezatora mowy. W opcjach tej aplikacji, możemy dodatkowo wybrać, czy rozpoznany tekst ma być automatycznie czytany na głos oraz ustawić preferencje odczytywania np. głośność czy szybkość mowy. Opisywany program w czasie powstawania tego artykułu kosztuje 479,99 zł i można go zakupić pod poniższym linkiem w App Store.

Następną przedstawianą w tym tekście przeze mnie aplikacją jest Seeing Assistant Home. Została ona wydana przez firmę Transition Technologies S.A., znaną ze stworzenia programu służącego do nawigacji dla osób niewidomych i słabowidzących Seeing Assistant Move.

Można ją za darmo pobrać z poniższego linku.

Poza funkcją rozpoznawania tekstu, która od jakiegoś czasu rozwija się w tym programie coraz prężniej, użytkownicy tego oprogramowania, mają możliwość skorzystania z innych jego przydatnych funkcjonalności. Osobom słabowidzącym na pewno spodoba się wbudowana lupa, która pozwala na powiększanie czytanego tekstu, który widoczny jest przez kamerę smartfonu. Aplikacja posiada również czytnik kodów QR, który pozwala nam dowiedzieć się jaki produkt spożywczy trzymamy w ręku, wykrywacz światła, który oznajmia dźwiękiem, czy zgasiliśmy w mieszkaniu oświetlenie czy niedawno wprowadzona funkcja rozpoznająca banknoty, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą dowiedzieć się jaki nominał trzymają w ręku, gdy chcą np. zapłacić za zakupy w sklepie.

Inną znaną na pewno wielu osobom mającym problemy ze wzrokiem aplikacją, która posiada funkcję rozpoznawania tekstu jest Voice Dream Scanner. Jej producentem jest Voice Dream LLC, znany również z programu pozwalającego na odsłuchiwanie muzyki, audiobooków oraz plików tekstowych Voice Dream Reader. Program ten, bardzo dobrze rozpoznaje wykryty tekst na zdjęciu i pozwala na zapoznanie się z jego treścią za pomocą programu udźwiękawiającego Voice Over. Dodatkowo w ustawieniach mamy możliwość włączenia podpowiedzi dźwiękowych, które zasygnalizują nam, kiedy w kamerze będzie widoczna cała kartka z tekstem, co ułatwia wykonywanie zdjęć osobom niewidomym. Program ten na obecną chwilę kosztuje 47,99 zł i można go zakupić za pomocą poniższego linku.

Ciekawą oraz darmową aplikacją jest Seeing AI, stworzona przez znaną firmę Microsoft. W codziennym użytkowaniu sprawdza mi się ona najlepiej podczas odczytywania tekstu w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że tekst rozpoznawany jest na bieżąco, gdy tylko kamera wykryje go w obiektywie, bez potrzeby wykonywania zdjęcia. Była to pierwsza aplikacja mająca taką funkcjonalność, z którą zetknęłam się na smartfonie. Jest to przydatna opcja, kiedy chcemy szybko zapoznać się z tym np. jaki list do nas przyszedł bez zagłębiania się w szczegóły treści korespondencji.

Program Seeing AI można pobrać z poniższego hiperłącza.

Ostatnim programem, jaki chciałam w tym tekście Państwu przedstawić jest Envision AI opracowany przez Envision Technologies. Po upłynięciu okresu próbnego do jej używania wymagane jest wykupienie subskrypcji miesięcznej, rocznej lub dożywotniej. Z tą aplikacją zetknęłam się stosunkowo niedawno, gdyż poszukiwałam oprogramowania, które pozwoli mi dowiedzieć się co wyświetlone jest na ekranie mojego ekspresu do kawy. Po wypróbowaniu wielu innych programów mój wybór padł właśnie na Envision, ponieważ z funkcją rozpoznawania tekstu w czasie rzeczywistym na ekranach urządzeń radziła sobie najlepiej. Po uruchomieniu tej funkcji i skierowaniu obiektywu na ekran ekspresu, Voice Over praktycznie od razu odczytuje mi jaki tekst jest tam wyświetlony i gdy przekręcam pokrętłem w urządzeniu, aby np. wybrać inny rodzaj kawy, ta aplikacja cały czas informuje mnie głosem o zmianach tekstu, które się pojawiają na ekranie. Dzięki temu mogę nie tylko samodzielnie zrobić kawę, ale nawet zadbać o jego eksploatacje poprzez regularne czyszczenie i odkamienianie systemu tego urządzenia.

Program Envision AI można pobrać z tego linku.

Jak widać w powyższym tekście, w dzisiejszych czasach użytkownicy mający problemy z widzeniem, mają duży wybór różnego rodzaju oprogramowania na swoje smartfony, które pomaga im w wykonywaniu codziennych czynności. Oczywiście to nie są wszystkie aplikacje dostępne w sklepie App Store z funkcją rozpoznawania tekstu, lecz tylko te, które ja sama używam do z czytywania tekstu z listów czy z urządzeń domowych. Dlatego jeśli ktoś potrzebuję programu, pozwalającego na odczytywanie głosem syntetycznym tekstu z różnych źródeł, to na pewno znajdzie dla siebie taki, który spełni jego wszystkie potrzeby i wymagania w sklepach z oprogramowaniem na urządzenia mobilne.